Encyklopedia roślin Balkon i Taras Kamelia japońska

Kamelia japońska

Camellia japonica

Wysokość 2 m (w donicach), 15 m (w naturze)
Kwitnienie II, III, IV
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, wzniesiony
Kategorie
Kamelia japońska

Camellia japonica, autor: pixel2013, Pixabay

Kamelia japońska (Camellia japonica) to pochodząca z Azji (szczególnie popularna w Chinach, Japonii oraz Korei) roślina z rodziny herbatowatych (Theaceae). W środowisku naturalnym rośnie jako krzew sięgający nawet 15 metrów wysokości. Może być uprawiana także w domu, gdzie nie przekracza 2 metrów. Jej pokrój jest wzniesiony i rozgałęziony, a jej błyszczące i skórzaste liście w okresie jesienno-zimowym dopełniają duże (nawet 12 cm), 5-7 płatkowe kwiaty w kolorze białym, czerwonym lub różowym. Uprawiana w warunkach domowych zaczyna kwitnąć już w styczniu ciesząc oczy na ogół bezzapachowymi pąkami do wiosny. 

Uprawa kamelii japońskiej

Kamelia japońska preferuje jasne i lekko osłonięte przed słońcem stanowiska. Najlepiej rośnie na glebie o odczynie lekko kwaśnym, dlatego można wykorzystać w jej uprawie ziemię ogrodową z dodatkiem torfu. Z reguły wymaga przesadzenia co 3 lata. Roślina ta nie przepada za nadmiarem wody, dlatego należy podlewać ją umiarkowanie, a w okresie kwitnienia nawet je lekko ograniczyć. Najlepiej jest ją delikatnie zraszać. Kamelia japońska lubi nawożenie – szczególnie gdy kwitnie, a na jesień dobrze jest ją delikatnie przyciąć. 

W okresie letnim można ją z powodzeniem wynieść na balkon lub taras, aby jesienią, przed spadkiem temperatur wnieść ją z powrotem do domu. Przed wystawieniem rośliny na taras dobrze jest kamelię zahartować. Ponieważ roślina ta ma trudności w aklimatyzacji, najlepiej nie przenosić jej zbyt często z miejsca na miejsce. 

Odmiany

Wśród najczęściej uprawianych odmian kamelii japońskiej wymienić warto:

  • ‘Dr King’ – kamelia o dużych różowych kwiatach;
  • ‘Brushfield Yellow’ – odmiana o pełnych, biało-żółtych pakach kwiatowych;
  • ‘Lady Campbell’ oraz ‘Blood of China’ – odmiany oferujące pełne, intensywnie czerwone kwiaty;
  • ‘Lavinia Maggi’ – kamelia o jasnoróżowych kwiatach z efektownymi ciemnymi paskami. 
Skip to content