Encyklopedia roślin Drzewa Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony

Aesculus carnea

Wysokość 10-15 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój kulisty, szerokostożkowy
Kategorie
Kasztanowiec czerwony kwiaty

Aesculus carnea, autor: Gerd Eichmann, commons.wikimedia.org

Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea) jest drzewem liściastym, podobnym do kasztanowca pospolitego, ale nie jest tak wysoki a jego kwiaty są koloru czerwonego. Jest to krzyżówka kasztanowca pospolitego i krwistego. Odmiana ta poszczycić się może gęstą koroną, która początkowo kulista, z czasem przybiera bardziej jajowaty kształt. Zarówno pień i konary są grube i masywne. Liście są nieco skórzaste, owoce dużo mniejsze od tych z kasztanowca pospolitego i pozbawione kolców, pojawiają się bardzo rzadko. Kwitnie dopiero pod koniec maja i na początku czerwca, co chroni jego wrażliwe na przemarzanie kwiaty. Kwiaty tworzą wiechowate, wzniesione kwiatostany i maja intensywnie czerwoną barwę. Wabią mnóstwo owadów. 

Uprawa kasztanowca czerwonego

Kasztanowiec (kasztan) czerwony preferuje gleby żyzne, głęboko uprawionej, przepuszczalnej o umiarkowanej wilgotności. Ale bez trudu poradzi sobie rosnąc w podłożu gorszej jakości. Lubi stanowiska nasłonecznione. Jest rośliną mrozoodporną i toleruje miejskie zanieczyszczenia. 

Kasztanowiec czerwony to idealne drzewo parkowe i do nasadzeń przy drogach. W ogrodach najlepiej prezentuje się jako soliter.

Skip to content