Encyklopedia roślin Krzewy Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’

Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’

Hibiscus syriacus ‘Lavender Chiffon’

Wysokość 1,5-2 m
Kwitnienie IX, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, wyprostowany, wzniesiony
Kategorie
Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’

Hibiscus syriacus ‘Lavender Chiffon’, autor: Ανώνυμος Βικιπαιδιστής, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’ (Hibiscus syriacus ‘Lavender Chiffon’) to efektowna, unikatowa odmiana o półpełnych okazałych kwiatach z purpurowymi oczkami. ‘Lavender Chiffon’ to gęsty krzew o krzaczastym, wyprostowanym pokroju, dorasta do 1,5-2 metry wysokości. Kwitnienie zaczyna w lipcu i kończy we wrześniu. Kwiaty półpełne, duże, różowo-fioletowe z czerwonymi pazurkami u podstawy płatków z czasem przebarwiają się na niebiesko, wszystko to sprawia jakby na jednym krzewie były kwiaty w dwóch kolorach.

Odmiana ozdobna także z liści, które są jasnozielone, ząbkowane, trójklapowe, jesienią przyjmują złoto-żółty kolor, na zimę opadają. Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’ doskonale sprawdzi się jako element barwnych rabatowych aranżacji lub obwódek w przydomowych ogrodach. Świetnie prezentuje się jako soliter jak i w nasadzeniach grupowych, można tworzyć z niej żywopłoty. Pięknie wygląda w pojemnikach i donicach na tarasach i balkonach.

Uprawa ketmii syryjskiej ‘Lavender Chiffon’

Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’ wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, zacisznego osłoniętego od wiatru, gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, wilgotna, lekko kwaśna do obojętnej. Roślina źle znosi przesuszenie, wymaga regularnego podlewania, a zwłaszcza w upalne lata. ‘Lavender Chiffon’ ze względu na obfite kwitnienie, w sezonie oczekuje też dokarmiania, po 2-3 tygodniach od posadzenia rozpoczynamy zasilanie nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do krzewów ozdobnych. Nawożenie kończymy najpóźniej w sierpniu, aby roślina miała czas na przygotowanie się do zimy.

Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’ rozmnażamy przez sadzonki zielne, lub przez odkłady, do gruntu sadzimy od marca do maja lub od września do października. Ważnym zabiegiem jest coroczne wiosenne przycinanie zdrewniałych gałązek. Zabieg ten prowokuje roślinę do wypuszczania młodych pędów na których tworzą się pąki kwiatowe, a korona staje się bardziej gęsta. Ketmia syryjska ‘Lavender Chiffon’ to roślina dość odporna na niskie temperatury, jednak młode osobniki wymagają zabezpieczenia na czas zimowy.

 

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content