Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Jednoroczne Kleome ciernista
Kleome ciernista

, autor:

Kleome ciernista

Cleome spinosa

Wysokość 80-150 cm
Kwitnienie VII-X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony, rozłożysty
Kategorie
Kleome ciernista

Kleome ciernista, autor: JLPC, commons.wikimedia.org

Kleome ciernista (Cleome spinosa) jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny kaparowatych. Rosnącą w naturze spotkać ją można w różnych krajach Ameryki Południowej. Dorasta do 150 cm wysokości. Roślina silnie się rozgałęzia, obficie porastają ją liście i cała pokryta jest włoskami. Pięknie i bujnie kwitnie a jej pachnące kwiaty z długimi pręcikami zebrane są w luźne grona na wierzchołkach pędów. Pędy kwiatostanowe osiągają od 80 do 120 cm. Kwiaty mają różne odcienie barwy białej, różowej i fioletowej. Owocem Kleome jest długi strąk, który zawiera kilkanaście jasnobrązowych, nerkowatych nasion.

Uprawa kleome ciernistej

Kleome ciernista najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Podłoże powinno być żyzne i niezbyt wilgotnych. Roślinę należy podlewać bardzo oszczędnie, ale za to systematycznie i obficie nawozić preparatami ubogimi w azot. Najpiękniej prezentuje się sadzona w grupach. Idealna na kwiat cięty. W wazonie pozostaje świeża i kwitnąca przez ok. dwa tygodnie. 

Kleome rozmnaża się poprzez wysiew nasion w marcu do pojemników, należy je jedynie docisnąć i nie przykrywać ziemią. Po około miesiącu siewki przesadza się do pojedynczych doniczek a na miejsca docelowe w drugiej połowie maja. Przed końcem kwietnia nasiona można również wysiewać wprost do gruntu.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!