Strona Główna OgródTrawy ozdobne Kostrzewa Gautiera – uprawa i pielęgnacja

Kostrzewa Gautiera – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri)

Wysokośćdo 15 cm
KwitnienieV, VI
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie sucha
Ozdobnośćcała roślina
Pokrójkępy

Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) nazywana jest potocznie niedźwiedzim futrem, to bylina z rodziny wiechlinowatych. Jest to zimozielona, ozdobna trawa. Pochodzi z Pirenejów, a rosnącą w naturze spotkać ją można w klimacie umiarkowanym, a także w strefie podzwrotnikowej, w górskich rejonach.

Kostrzewa Gautiera – jak wygląda

Kostrzewa Gautiera tworzy jakby półkoliste soczyście zielone poduszki, których wysokość nie przekracza 15 cm. Jej liście są ciemnozielone, sztywne i nitkowate. Kostrzewa Gautiera rozrasta się dość szybko, tworząc jednolitą, poduszkowatą darń. W maju natomiast nad tą jednolitą poduchą pojawiają się 20-40 centymetrowe źdźbła zakończone kwiatostanami, których pokrój jest wiechowaty i luźny. Nie są one zbyt liczne, składa się na nich zaledwie kilka kłosów. Pełnia kwitnienia przypada w czerwcu, a po przekwitnięciu dobrze jest te kwiatostany usuwać, bo nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.  Niestety z czasem również środek każdej kępy zaczyna zamierać i nie zachwyca wyglądem. By kobierzec wciąż wyglądał atrakcyjnie, co 2-3 lata trzeba te kępy dzielić i przesadzać.

Kostrzewa Gautiera

Kostrzewa Gautiera, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org1

Uprawa kostrzewy Gautiera

Kostrzewa Gautiera nie ma w zasadzie wymagań, zarówno tych glebowych jak i klimatycznych. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, a gleba o odczynie obojętnym do zasadowego. Jeśli ziemia będzie zbyt ciężka, zasobna i wilgotna, kostrzewa Gautiera będzie tracić, a nie zyskiwać na atrakcyjności.

Świetnie rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Idealnie sprawdza się rosnąc w ogrodach skalnych, sadzona w kępach na rabatach miedzy chociażby innymi bylinami, ale również w doniczkach na tarasie czy w balkonowych skrzynkach. Ładnie wygląda rosnąc pod drzewami liściastymi, gdzie trudno jest rosnąć roślinom bardziej wymagającym. Potrafi zadarnić najbardziej niedostępne i ubogie w składniki odżywcze podłoża. Kwitnie w maju i czerwcu, a jej kwiaty mają nienachalną urodę i są koloru beżowego. Kostrzewa Gautiera jest rośliną mrozoodporną.

Najlepiej prezentuje się sadzona w ilości 11-15 sztuk na 1m2.

Kostrzewa Gautiera – pielęgnacja

Kostrzewa Gautiera jest rośliną mało wymagającą w wielu kwestiach. Dobrze znosi niedobory wody, dlatego w zasadzie nie wymaga podlewania. Nie wymaga również nawożenia, ale oczywiście można ją zasilić przy okazji nawożenia tych bardziej wymagających roślin, wystarczy choćby podlanie od czasu do czasu biohumusem lub podsypanie roślin kompostem. Jest rośliną generalnie mrozoodporną, ale może zdarzyć się, że przy bardzo niskich temperaturach nieco przemarznie. Można ją więc okryć białą agrowłókniną jeśli zapowiadają tęgie mrozy.

Kostrzewa ta nie wymaga przycinania poza obcinaniem przekwitłych kwiatostanów i usuwaniu zeschniętych liści. Dobrze jest po zimie i jesienią delikatnie „przeczesać” kępy grabiami, wówczas pozbędziemy się przemarzniętych i zeschniętych liści. Co kilka lat, ze względu na zasychanie środków kęp trzeba je wykopać, podzielić i zasadzić od nowa. Przy okazji jest to najprostszy sposób na ich rozmnożenie. Takie odmładzanie przywróci blask kostrzewowym poduchom.

Kostrzewa Gautiera

Kostrzewa Gautiera, autor: © El Grafo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jak już wyżej jest wspomniane, kostrzewę Gautiera rozmnaża się przez podział. Można ją również rozmnożyć wysiewając zebrane nasiona. Ale trzeba wiedzieć, że wymagają stratyfikacji, czyli przemrożenia. Dodatkowo rośliny, które z nich wyrosną mogą nie mieć cech tych matecznych (np. blady kolor) i najczęściej są gorszej jakości.

Roślin nie atakują szkodniki, natomiast zbyt mokre podłoże, np. po zimie, gdy topnieją śniegi, może być przyczyną pojawienia się szarej pleśni.

Odmiany kostrzewy Gautiera

  • ’Pic Carlit’ – odmiana karłowa dorastająca do 10 cm wysokości, tworzy płaskie, zwarte intensywnie zielone kępy

Fot, główna: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz