Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Kroton / Trójskrzyn pstry

Kroton / Trójskrzyn pstry

Codiaeum variegatum

Wysokość do 120 cm
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój krzaczasty
Kategorie
Trójskrzyn pstry

Codiaeum variegatum, autor: David J. Stang, commons.wikimedia.org

Trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum) roślina ta należy do rodziny wilczomleczowatych i najczęściej nazywana jest swoją nazwą rodzajową – kroton. Pochodzi z Indii Wschodnich i Malezji a do Europy sprowadzona została w pierwszej połowie XIX wieku. Kroton dość często jest uprawiany w doniczkach ze względu na swoje pięknie, nieprzeciętne ubarwienie, gdzie dominują kolory żółty, zielony i czerwony i wiele ich odcieni dodatkowo. Liście wszystkich odmian mają charakterystyczny, najczęściej żółtawy rysunek wzdłuż nerwów oraz barwne plamy między nimi. U różnych odmian kształt liści może być zupełnie inny. Bywają długie, krótkie, wąskie albo szerokie, owalne, dłoniaste lub falowane. Mają najczęściej skórzastą fakturę. 

Jak większość roślin z rodziny wilczomleczowatych kroton jest trujący

Uprawa trójskrzynu pstrego

Trójskrzyn pstry dobrze czuje się uprawiany w temperaturze pokojowej. Kocha słońce i nie przeszkadza mu nawet bezpośrednie nasłonecznienie. Zimą temperatura jego otoczenia nie powinna spadać poniżej 16°C. 

Podłoże zawsze powinno być lekko wilgotne a do tego roślina wymaga, by często zraszać ją miękką wodą o temperaturze pokojowej. 

Podłoże w doniczce powinno być torfowe, zapewni to roślinie nie tylko substancje odżywcze, ale i stałą wilgotność na długo. Przesuszona roślina zgubi bowiem liście. Zimą wymaga rzadszego podlewania, ale nie można dopuścić do przesuszenia podłoża. 

Kroton z tymi swoimi pięknymi, kolorowymi liśćmi idealnie wkomponuje się i ożywi współcześnie bardzo modne, szare wnętrza.

Skip to content