Encyklopedia roślin Krzewy Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

Weigela florida

Wysokość 0,5-3 m
Kwitnienie V, VI, VII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój luźny, wyprostowany
Kategorie
Krzewuszka cudowna

Weigela florida, autor: Kor!An (Андрей Корзун), CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) to wieloletni, bardzo dekoracyjny krzew liściasty. Jego wysokość może się wahać od 0,5 do 2-3 metrów, w zależności od odmiany, pokrój wyprostowany, rozłożysty. Krzewuszka cudowna kwitnie bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Czasami powtarza kwitnienie jesienią, jednak nie jest już ono tak obfite. Pędy krzewu są czerwone, sztywne, wyprostowane, pięknie przystrojone ciemnozielonymi, eliptycznymi liśćmi, które długo zachowują swój błyszczący kolor, dopiero przed opadnięciem zmieniają barwę na żółtą.

Weigela florida zachwyca swymi dużymi, dzwonkowatymi, wydłużonymi kwiatami. W zależności od odmiany mogą być w kolorze białym, różowym, czerwonym lub czerwono-fioletowym. Niektóre odmiany mają również ozdobne liście np. zielono-żółte, czerwono-brązowe i zielone z białym obrzeżem. Po przekwitnięciu kwiatostany zamieniają się w skórzaste, wydłużone torebki, zawierające drobne, częściowo oskrzydlone nasiona.

Krzewuszka cudowna bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego idealnie nadaje się do sadzenia w warunkach miejskich, parkach, skwerach. Dobrze wygląda posadzona pojedynczo lub w grupach. Można z niej tworzyć ażurowe nieformowane żywopłoty. Krzewy te będą dobrze rosły w pobliżu oczek wodnych i stawów.

Uprawa krzewuszki cudownej

Weigela florida bardzo dobrze rozwija się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, ciepłym, zacisznym i osłoniętym od wiatru. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, dobrze odchwaszczone i umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Krzewuszka cudowna nie lubi przesuszonych podłoży, szczególnie w pierwszych latach uprawy.

W okresie przedłużających się bezdeszczowych, upalnych dni, weigela wymaga codziennego, obfitego podlewania. Dobrym sposobem na zatrzymanie wilgoci w glebie i ograniczeniem rozprzestrzeniania się chwastów jest ściółkowanie krzewu-bardzo to lubi. Nawożenie krzewuszki cudownej rozpoczynamy w kwietniu, a kończymy w maju, zasilamy roślinę co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.

Weigela florida, a zwłaszcza młode osobniki mogą podczas bezśnieżnych, mroźnych zim przemarzać, a w szczególności jej odmiany, dlatego należy krzew na okres zimowy osłonić. Aby krzewuszka miała ładny pokrój , dobrze się zagęściła i obficie kwitła, warto przyciąć ją co roku po kwitnieniu, a raz na kilka lat wykonać cięcie prześwietlające. Roślinę rozmnażamy z sadzonek zielnych, pobieranych w czerwcu i lipcu albo z sadzonek półzdrewniałych , pobieranych w sierpniu. Sadzenie krzewu przeprowadzamy wiosną i jesienią, kiedy to zagrożenie przymrozków minęło.

Do najpopularniejszych odmian krzewuszki cudownej zaliczamy:

  • ‘Victoria’– odmiana o purpurowo,czerwonych kwiatach, liście brązowo-czerwone, dorasta do 1 metra wysokości
  • ‘Alba’– odmiana o jasnoróżowych kwiatach, liście zielone, dorasta do 2,5 metra wysokości
  • ‘Suzanne’– odmiana o jasnoróżowych kwiatach, liście zielone, pstre z jasną obwódką, dorasta do 2,5 metra wysokości
  • ‘Candida’-odmiana o dużych białych kwiatach zebranych w luźne wiechy, liście jasno zielone, dorasta do 2 metrów wysokości
Skip to content