Encyklopedia roślin Balkon i Taras Lantana pospolita

Lantana pospolita

Lantana camara

Wysokość ok. 100 cm
Kwitnienie IV, V, VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój krzaczasty
Kategorie
Lantana pospolita

Lantana camara, autor: Zeynel Cebeci, commons.wikimedia.org

Lantana pospolita (Lantana camara L.) należy do rodziny werbenowatych. W naturze rośnie w Ameryce Południowej na terenach Kolumbii i Wenezueli, w Ameryce Środkowej oraz na Karaibach i w Meksyku. Jest to krzew wieczniezielony dorastający do 3 metrów wysokości. Ma ładne ozdobne liście o długości do 10 cm, nieco pomarszczone o jajowatym kształcie. Brzegi liści są piłkowane i szorstko owłosione, gdy je rozetrzeć wydzielają nieprzyjemny zapach

Kwiaty wyrastają na szczytach łodyg tworząc główkowate kwiatostany. Roślina kwitnie od wiosny do jesieni i co charakterystyczne najwcześniej zakwitają kwiaty rosnące na zewnątrz główki a najpóźniej te w środku. Różnią się między sobą również wielkością. Wewnętrzne są mniejsze i regularne, te zewnętrzne są większe, dorastają do 8-10 mm i płatki ich koron są nierówne. W trakcie kwitnienia kwiaty sukcesywnie zmieniają barwę, początkowo jest ona żółta by z czasem zmienić się w pomarańczową a na koniec w czerwoną. Kwiaty zastępują jesienią kuliste owoce o średnicy 5-7 mm bary czarnej. Wewnątrz pestkowca znajduje się jedno lub dwa nasiona, które roznoszą ptaki (ornitochoria). 

Lantana pospolita jest rośliną trującą (wszystkie jej części). 

Uprawa lantany pospolitej

Lantana pospolita nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego w Polsce uprawia się ją głównie w pojemnikach. Ładnie prezentuje się na tarasach i balkonach, ale przed zimą powinna zostać przycięta i umieszczona w jasnym, chłodnym pomieszczeniu a na zewnątrz wyniesiona ponownie dopiero w maju, najlepiej po zimnej Zośce.

Lantana jest półkrzewem preferującym miejsca ciepłe, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne. Nie przeszkadza jej zanieczyszczone powietrze oraz zasolona gleba, ale źle znosi, gdy jest ona przesuszona, dlatego latem powinno się ją podlewać kilka razy w tygodniu. Dobrze reaguje na przycinanie, z jednej strony powoduje to zagęszczenie rośliny a z drugiej jest koniecznością przed zimą. Dobrze jest ją często zasilać nawozami dedykowanymi roślinom kwitnącym.

Skip to content