Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Liwistona okrągłolistna

Liwistona okrągłolistna

Saribus rotundifolius

Wysokość ok. 2 m
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój wyprostowany
Kategorie
Liwistona okrągłolistna

Saribus rotundifolius, autor: Dariusz Kowalczyk, commons.wikimedia.org

Liwistona okrągłolistna (Saribus rotundifolius, dawniej Livistona rotundifolia) jest gatunkiem palmy należącym do rodziny arekowatych. Pochodzi z lasów tropikalnych Południowo-Wschodniej Azji. W innych krajach o gorących klimatach sadzona często w ogrodach i parkach, poza tym na całym świecie uprawiana jako roślina doniczkowa. W naturze jest wysoką (30-40 m) palmą, w doniczce dorasta do 2 m wysokości. Rośnie bardzo wolno tworząc gruby, wzniesiony pień zwany kłodziną. 

Ozdobą są bardzo duże, błyszczące liście, dłoniasto złożone, częściowo ze sobą zrośnięte. Osadzone są na grubych i sztywnych ogonkach, które na krawędziach mają kolce. W miarę wzrostu dolne liście zasychają i tworzy się pień zwieńczony u góry pióropuszem liści. W warunkach naturalnych palma zakwita drobnymi, żółtymi kwiatkami i wydaje małe, żółte kuliste owoce. Z czasem nabierają bursztynowej barwy i zwisają tworząc duże, gęste, grona. W uprawie doniczkowej Liwistona nie kwitnie i nie wydaje owoców

Uprawa liwistony okrągłolistnej

Liwistona okrągłolistna nie jest rośliną łatwą w uprawie, potrzebuje dużej ilości wilgoci w powietrzu, przy jednoczesnym umiarkowanym podlewaniu podłoża. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, zaczynają zasychać końcówki liści. Roślinę trzeba zatem systematycznie zraszać a doniczka powinna stać w głębokim podstawku wypełnionym po brzegi keramzytem i wodą, która parując zaspokaja w stopniu podstawowym zapotrzebowanie na wilgoć. Powinna stać w miejscu bardzo jasnym, ale nie bezpośrednio w słońcu, idealna jest wystawa południowa za gęstą firaną. Nie wymaga zimowego spoczynku, ale lepiej czuje się w nieco niższej temperaturze i z dala od grzejnika. 

Palma nie lubi przesadzania, ale jest konieczne, gdy korzenie zaczynają wystawać. Doniczka powinna być ceramiczna, z otworem w dnie i grubą warstwą drenażową na spodzie. Ziemia najlepiej kupiona gotowa, dedykowana palmom.

Skip to content