Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Magnolia Soulange’a – uprawa i pielęgnacja

Magnolia Soulange’a – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Magnolia Soulange’a (Magnolia soulangeana)

Wysokość do 15 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój krzaczasty, luźny

Magnolia Soulange’a (Magnolia soulangeana) należy do dużych krzewów o szeroko rozpostartych gałęziach, rzadziej przybiera formę drzewa sięgając do 15 metrów wysokości. Ojczyzną tego mieszańca jest Francja. Jego luźna korona, niskie ugałęzienie i liczne konary w połączeniu z kwiatami wiosną, prezentują się zjawiskowo. Magnolia kwitnie od kwietnia, obsypując gałęzie licznymi kwiatostanami jeszcze przed pojawieniem się liści. Mogą mieć one różne barwy, a w zależności od odmiany przybierają kolory od białego do różowego, purpurowe i fioletowe.

Uprawa magnolii Soulange’a

Magnolia Soulange’a to gatunek, któremu najlepiej służą nasłonecznione stanowiska w ogrodzie, osłonięte od wiatru. Najbardziej ceni ona gleby świeże, próchnicze i umiarkowanie wilgotne, najlepiej o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH 5-6. Magnolia nie lubi wysokiego poziomu wód gruntowych, ale korzystnie reaguje na ściółkowanie ziemi korą lub szyszkami – pozwala to zadbać o odpowiedni odczyn gleby oraz zapobiega przemarzaniu korzeni i przesuszeniu gleby. Młode magnolie preferują systematyczne, ale umiarkowane podlewanie, a starszym wystarcza podlewanie w okresach suszy. Należy unikać podlewania liści. Nawożenie najlepiej wykonać od końca marca do połowy lipca z wykorzystaniem nawozu wieloskładnikowego.

Pielęgnacja magnolii Soulange’a

Podcinanie magnolii najlepiej wykonać w przypadku grubszych gałęzi w marcu, a drobniejsze z nich można podcinać w kwietniu i maju. Magnolia Soulange’a odmiany ‘Alexandrina’ najlepiej w ogóle nie podcinać, chyba że jest to konieczne. Magnolie te są odporne na mrozy i mogą wytrzymać temperatury poniżej 30 °C. Na mróz bardziej narażone są ich korzenie. Młode okazy warto na okres zimy osłonić np. chochołem ze słomy lub parawanem z agrowłókniny. Warto również zastosować kopiec usypany z kory przy pniu.

Choroby i szkodniki

Do najczęstszych chorób magnolii zaliczyć możemy żółknięcie liści, brązowienie liści lub gubienie liści, które spowodowane są nieprawidłową pielęgnacją magnolii. Przyczynia się do nich zły odczyn gleby, niedobory magnezu, słabo nasłonecznione stanowisko, ale i przesadzanie. Magnolie są podatne na choroby grzybowe, antraknozę, szarą pleśń oraz ataki mączniaków, czerwców, przędziorków, mszyc czy wciornastków różowych.

Odmiany magnolii Soulange’a

Magnolia Soulange’a oferuje wiele pięknych odmian, które różnią się pokrojem, siłą wzrostu, zapachem, wielkością i barwo kwiatów.

  • ’Alexandrina’ posiada kwiaty długości około 5 cm z subtelnym zaróżowieniem z zewnątrz.
  • ’Rustica Rubra’ – ma pięknie różowe, ciemniejsze z zewnątrz pękate kwiaty.
  • ’Lennei’ – oferuje ciemnoróżowe na zewnątrz, a białe w środku, pękate kwiatostany.
  • ’Speciosa’ – ma z kolei śliczne, białe kwiaty o zaróżowionym odcieniu u samej nasady.

Fot główne: Magnolia Soulange’a, autor: Haraldius~commonswiki, wikipedia.org, CC BY-SA 2.5

Przeczytaj także

Dodaj komentarz