Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Mimoza wstydliwa

Mimoza wstydliwa

Mimosa pudica

Wysokość do 1 m
Kwitnienie IX, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, wyprostowany
Kategorie
Mimoza wstydliwa

Mimosa pudica, autor: Vengolis, commons.wikimedia.org

Mimoza wstydliwa vel czułek wstydliwy (Mimosa pudica) jest rośliną należącą do rodziny bobowatych. W naturze występuje w Ameryce Południowej, gdzie traktowana jest jak chwast czy wręcz roślina ruderalna. W Polsce uprawiana w doniczkach jako roślina jednoroczna

Dorasta do wysokości 100 cm, jej pędy są dość delikatne i pokryte cierniami. Liście są naprzemianległe, podwójnie pierzaste, mają najczęściej dwie pary liści, które z kolei są podzielone na 10 do 26 par małych (do 10 mm) listeczków. 

Czułek wstydliwy kwitnie od lipca do października. Jego kwiaty są drobne (1-2 cm średnicy) ale bardzo urokliwe. Zebrane w kuliste, puszyste kwiatostany o barwie różowej lub różowo-fioletowej. Mogą być zapylane zarówno przez owady jak i wiatr. W miejscu kwiatów jesienią pojawiają się owoce w formie strąków. W uprawie doniczkowej kwiaty pojawiają się rzadko, jednak przy prawidłowej pielęgnacji nie jest to niemożliwe. 

Ciekawostką jest, że roślina ta jest wrażliwa na dotyk i na niego reaguje. Wystarczy delikatnie nią poruszyć a listki zaczną się składać zewnętrzem do siebie.  

Uprawa mimozy wstydliwej

Mimoza wstydliwa preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe (wystawa okien południowych i wschodnich). Jeśli ma zbyt ciemno nie będzie miała kwiatów. Podłoże do uprawy powinno być żyzne, przewiewne i stale umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Źle znosi dym papierosowy i zanieczyszczenie powietrza

Podlewać mimozę trzeba systematycznie nie doprowadzając do przesuszenia lub przelewania rośliny. Lubi, gdy w upalne dni zrasza się jej liście miękką, letnią wodą. Zasilać powinno się roślinę co dwa tygodnie nawozami wieloskładnikowymi z dominacją potasu.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content