Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Muchołówka amerykańska
Muchołówka amerykańska

, autor:

Muchołówka amerykańska

Dionaea muscipula

Wysokość ok. 15 cm
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Ozdobność rozety liściowe, liście
Pokrój płożący
Kategorie
Muchołówka amerykańska

Muchołówka amerykańska, autor: che, commons.wikimedia.org

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) jest to bylina owadożerna należąca do rodziny rosiczkowatych. W środowisku naturalnym występuje tylko na moczarach i bagnach Karoliny Północnej i Południowej. Roślina wytwarza grube kłącza oraz rozety z liści o średnicy 15-20 cm. Liście są dwojakiego rodzaju, jedne mają kształt wydłużony i sercowaty, a drugie są rodzajem pułapek i tak są skonstruowane, że bez trudu zamykają się łapiąc w ten sposób muchy i inne owady a nawet stawonogi. Swym wyglądem przypominają powieki z długimi rzęsami.

Muchołówka wabi do siebie owady słodkim nektarem, który wytwarza po wewnętrznej stronie liści, gdy ten wejdzie do środka podrażnia włoski czuciowe i liście szybko się zamykają. Teraz roślina zaczyna wydzielać soki trawienne. Cały proces trwa około tygodnia. Po tym czasie pułapka znów się otwiera i czeka na kolejnego pechowca. Gdy liście nie są w stanie się zamknąć, obumierają.  Roślina wytwarza również białe, drobne i niepozorne kwiatki, ale w uprawie doniczkowej rzadko się zdarza by się pokazały. 

Uprawa muchołówki amerykańskiej

Muchołówka amerykańska wymaga podłoża żyznego i lekkiego, najlepiej by była to mieszanka torfu (2 części) z piaskiem (1 część) o odczynie kwaśnym (pH 3-5). Najlepiej jest wybrać dla rośliny słoneczne miejsce, np. południowy parapet. Muchołówka musi mieć stale wilgotne podłoże a woda do podlewania musi być miękka, najlepiej destylowana. 

Muchołówki amerykańskiej nigdy nie nawozimy!

Jest rośliną ciepłolubną i w lecie powinna mieć temperaturę w okolicach 20-30°C. Po okresie wegetacji potrzebuje spoczynku w miejscu chłodnym (5-10°C), na co najmniej 4-6 tygodni. W tym czasie rośliny nie podlewamy.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!