Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Muchołówka amerykańska

Muchołówka amerykańska

Dionaea muscipula

Wysokość ok. 15 cm
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście, rozety liściowe
Pokrój płożący
Kategorie
Muchołówka amerykańska

Dionaea muscipula, autor: che, commons.wikimedia.org

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) jest to bylina owadożerna należąca do rodziny rosiczkowatych. W środowisku naturalnym występuje tylko na moczarach i bagnach Karoliny Północnej i Południowej. Roślina wytwarza grube kłącza oraz rozety z liści o średnicy 15-20 cm. Liście są dwojakiego rodzaju, jedne mają kształt wydłużony i sercowaty, a drugie są rodzajem pułapek i tak są skonstruowane, że bez trudu zamykają się łapiąc w ten sposób muchy i inne owady a nawet stawonogi. Swym wyglądem przypominają powieki z długimi rzęsami.

Muchołówka wabi do siebie owady słodkim nektarem, który wytwarza po wewnętrznej stronie liści, gdy ten wejdzie do środka podrażnia włoski czuciowe i liście szybko się zamykają. Teraz roślina zaczyna wydzielać soki trawienne. Cały proces trwa około tygodnia. Po tym czasie pułapka znów się otwiera i czeka na kolejnego pechowca. Gdy liście nie są w stanie się zamknąć, obumierają.  Roślina wytwarza również białe, drobne i niepozorne kwiatki, ale w uprawie doniczkowej rzadko się zdarza by się pokazały. 

Uprawa muchołówki amerykańskiej

Muchołówka amerykańska wymaga podłoża żyznego i lekkiego, najlepiej by była to mieszanka torfu (2 części) z piaskiem (1 część) o odczynie kwaśnym (pH 3-5). Najlepiej jest wybrać dla rośliny słoneczne miejsce, np. południowy parapet. Muchołówka musi mieć stale wilgotne podłoże a woda do podlewania musi być miękka, najlepiej destylowana. 

Muchołówki amerykańskiej nigdy nie nawozimy!

Jest rośliną ciepłolubną i w lecie powinna mieć temperaturę w okolicach 20-30°C. Po okresie wegetacji potrzebuje spoczynku w miejscu chłodnym (5-10°C), na co najmniej 4-6 tygodni. W tym czasie rośliny nie podlewamy.

Skip to content