Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Nefrolepis wyniosły

Nefrolepis wyniosły

Nephrolepis exaltata

Wysokość ok. 40-80 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby stale wilgotna, umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój kępy, pokładający się
Kategorie
Nefrolepis wyniosły

Nephrolepis exaltata, autor: Jerzy Opioła, commons.wikimedia.org

Nefrolepis wyniosły, wysoki (Nephrolepis exaltata) roślina ta nazywana jest najczęściej paprotką. W naturze spotkać ją można w Ameryce Południowej, Północnej i Środkowej. Jest to jedna najbardziej popularnych roślin uprawianych w naszych domach i najpopularniejsza z paproci

Rosnąc w doniczce osiąga 40 do 80 cm wysokości i tyleż samo rozpiętości. U młodych egzemplarzy liście są wzniesione, ale im roślina starsza a liście dłuższe, tym mocniej zaczynają się łukowato wyginać. Liście paprotki są pierzaste, w zależności od odmiany pojedynczo lub podwójnie. Składają się na nie drobne, całobrzegie, lancetowate listki, często na brzegach lekko pofalowane. 

Na brzegach liści z czasem tworzą się zarodnie a zarodniki pojawiają się wiosną lub latem. Organem podziemnym paprotki jest długie kłącze wypuszczające rozłogi. 

Uprawa nefrolepisa wyniosłego

Nefrolepis wyniosły jest paprocią niezwykle prostą w uprawie. Wystarczy zapewnić roślinie podłoże torfowe, przepuszczalne, z dość grubą warstwą drenażową na dnie doniczki. Kluczowe w uprawie rośliny jest jej podlewanie. Gdy panują upały, dobrze jest to robić nawet codziennie. Jeśli podłoże zostanie przesuszone, liście szybko zaczynają blednąć i sinieć a następnie opadają, tak samo dzieje się, gdy roślina jest przelewana. 

Paprotka lubi stanowiska półcieniste, ze światłem rozproszonym, ale radzi sobie nawet rosnąc w cieniu

W okresie wzrostu dobrze jest nawozić roślinę nawozem dedykowanym paprociom. Zimą powinna mieć zapewniony spoczynek, czyli niższą temperaturę (najlepiej 10-15ºC). Podlewanie ogranicza się wówczas do jednego na 2 tygodnie a wodę wlewa na kilka godzin

Skip to content