Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Niedośpian

Niedośpian

Acanthaceae

Wysokość ok. 20 cm
Kwitnienie VII-IX
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój pokładający się
Kategorie
Niedośpian

Niedośpian, autor: KENPEI, commons.wikimedia.org

Niedośpian (Hypoestes) jest rośliną należącą do rodziny akantowatych i obejmuje około 150 gatunków. Rośnie w strefie tropikalnej Azji oraz Afryki. Choć trudny w uprawie to ze względu na niezwykle dekoracyjne liście często i chętnie uprawiany w naszym klimacie jako roślina szklarniowa, doniczkowa lub w ogrodach jako roślina jednoroczna. Niedośpian kwitnie, jednak kwiatuszki są tak drobne i niepozorne, że nie są ozdobą rośliny. Dorasta do 20 cm wysokości. 

Uprawa niedośpianu

Niedośpian ma bardzo delikatne liście, dlatego nie może stać w miejscu nasłonecznionym, ale stanowisko musi być jasne a roślina dobrze doświetlona. Dobrym miejscem jest parapet okna wychodzącego na północ. Najlepiej czuje się rosnąc w szklarni, gdyż tam panuje i wysoka temperatura, której roślina potrzebuje oraz wysoka wilgotność, którą ciężko jest zapewnić w mieszkaniu. Gdy jednak stoi już na parapecie, trzeba ją codziennie zraszać i pilnować by temperatura otoczenia nie spadała poniżej 20°C. Oprócz tego dobrze jest postawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza lub postawić ją w głębokim spodku pełnym kamieni i wody między nimi (woda nie może dotykać dna doniczki). 

Niedośpian kocha wodę nie tylko w powietrzu, ale również w podłożu. Latem powinno się go podlewać kilka razy w tygodniu, zimą co najmniej dwa razy.  Nawet krótkotrwały brak wody może doprowadzić do zamarcia rośliny. Raz na dwa tygodnie przy okazji podlewania trzeba roślinę zasilić, najlepiej nawozem bez lub z minimalną dawką azotu. 

Roślina ta nie żyje w naszych warunkach zbyt długo, nie wymaga zatem przesadzania. Ale można ją zastępować kolejną, ukorzeniając wczesną wiosną sadzonki wierzchołkowe w wilgotnym torfie pod szklaną kopułą. Torf powinien być lekko kwaśny. Uszczykiwanie sadzonek wierzchołkowych przedłuża żywotność rośliny i ją zagęszcza.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!