Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Niedośpian

Niedośpian

Acanthaceae

Wysokość ok. 20 cm
Kwitnienie IX, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój pokładający się
Kategorie
Niedośpian

Acanthaceae, autor: KENPEI, commons.wikimedia.org

Niedośpian (Hypoestes) jest rośliną należącą do rodziny akantowatych i obejmuje około 150 gatunków. Rośnie w strefie tropikalnej Azji oraz Afryki. Choć trudny w uprawie to ze względu na niezwykle dekoracyjne liście często i chętnie uprawiany w naszym klimacie jako roślina szklarniowa, doniczkowa lub w ogrodach jako roślina jednoroczna. Niedośpian kwitnie, jednak kwiatuszki są tak drobne i niepozorne, że nie są ozdobą rośliny. Dorasta do 20 cm wysokości. 

Uprawa niedośpianu

Niedośpian ma bardzo delikatne liście, dlatego nie może stać w miejscu nasłonecznionym, ale stanowisko musi być jasne a roślina dobrze doświetlona. Dobrym miejscem jest parapet okna wychodzącego na północ. Najlepiej czuje się rosnąc w szklarni, gdyż tam panuje i wysoka temperatura, której roślina potrzebuje oraz wysoka wilgotność, którą ciężko jest zapewnić w mieszkaniu. Gdy jednak stoi już na parapecie, trzeba ją codziennie zraszać i pilnować by temperatura otoczenia nie spadała poniżej 20°C. Oprócz tego dobrze jest postawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza lub postawić ją w głębokim spodku pełnym kamieni i wody między nimi (woda nie może dotykać dna doniczki). 

Niedośpian kocha wodę nie tylko w powietrzu, ale również w podłożu. Latem powinno się go podlewać kilka razy w tygodniu, zimą co najmniej dwa razy.  Nawet krótkotrwały brak wody może doprowadzić do zamarcia rośliny. Raz na dwa tygodnie przy okazji podlewania trzeba roślinę zasilić, najlepiej nawozem bez lub z minimalną dawką azotu. 

Roślina ta nie żyje w naszych warunkach zbyt długo, nie wymaga zatem przesadzania. Ale można ją zastępować kolejną, ukorzeniając wczesną wiosną sadzonki wierzchołkowe w wilgotnym torfie pod szklaną kopułą. Torf powinien być lekko kwaśny. Uszczykiwanie sadzonek wierzchołkowych przedłuża żywotność rośliny i ją zagęszcza.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!