Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Jednoroczne Nikandra miechunkowa

Nikandra miechunkowa

Nicandra physalode

Wysokość do 1,5 m
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność owoce, owocostany
Pokrój rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
Nikandra miechunkowa

Nicandra physalode, autor: Zanchetta Fabio, commons.wikimedia.org

Nikandra miechunkowa (Nicandra physalodes) jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny psiankowatych. W krajach tropikalnych często uznawana za roślinę ruderalną i chwast, natomiast w krajach strefy umiarkowanej uprawia się ją jako roślinę ozdobną. 

Nikandra ma ładny, rozłożysty, często parasolowaty pokrój, dorasta do 1,5 m wysokości i osiąga 1,7 m rozpiętości. Jej liście są ząbkowane, na łodydze ułożone skrętolegle. Na ich blaszkach pojawiają się czarne kropki, które są kępkami włosków. Łodygi początkowo zielone z czasem przybierają barwę fioletową. W kącikach liści pojawiają się sporej wielkości kwiatowe kielichy o pięciu sercowatych, ostrych u góry działkach. Mają zielono-fioletowawą barwę. W ich wnętrzu pojawia się kwiat w odcieniach fioletu. Pojedynczy żyje około 3 dni, ale roślina kwitnie od czerwca do października. 

Po przekwitnieniu w ozdobnych, zrośniętych kielichach znajdują się ukryte fioletowe jagody. Są to tzw. mieszki, niezwykle dekoracyjne. Każda działka upstrzona jest ciemnofioletową, prawie czarną plamką. Z biegiem czasu mieszki tracą kolor, usychają i pękają.  

Roślina jest lekko trująca. Odstrasza również komary i muchy, które bardzo nie lubią zapachu roztartej rośliny. 

Uprawa nikandry miechunkowej

Nikandra miechunkowa jest rośliną łatwą w uprawie, wystarczy zapewnić jej nasłonecznione stanowisko a podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Nie można zapominać o systematycznym podlewaniu rośliny, zwłaszcza gdy trwają upały a ona rośnie w pełnym słońcu. Jest rośliną ciepłolubną i niestety mrozów w naszym kraju nie jest w stanie przetrwać. 

Nikandra rozmnaża się przez wysiew nasion w kwietniu pod osłonami. Następnie pikuje się ją, gdy ma 2 stałe listki a po wiosennych przymrozkach przesadza na miejsce docelowe. Jest przysmakiem ślimaków, które potrafią ją dokładnie objeść. Ze względu na właściwości odstraszające owady świetnie sprawdza się w uprawie balkonowej, ale również na kwiatowych rabatach.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!