Encyklopedia roślin Balkon i Taras Oleander pospolity
oleander pospolity

, autor:

Oleander pospolity

Nerium oleander

Wysokość do 150 cm
Kwitnienie V – IX
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczkowaty
Kategorie
oleander pospolity

Oleander pospolity, autor: Anna Hliamshyna, Unsplash

Oleander pospolity (Nerium Oleander) to pochodząca z basenu Morza Śródziemnego roślina, należąca do rodziny toinowatych (Apocynaceae). W Polsce uprawiana jest w doniczkach, w domu, balkonie i na tarasie.

W swoim naturalnym środowisku spotkamy oleander pod postacią krzewu lub drzewa, dorastającego nawet do 3-4 metrów wysokości. W warunkach domowych i balkonowych w naszym kraju może natomiast dorosnąć do 150 cm.

Oleander pospolity znany jest z ozdobnych, pełnych, pojedynczych kwiatów w kolorze białym, różowym, czerwonym oraz fioletowym. Charakterystyczny jest ich intensywny zapach.

Oleander pospolity – uprawa

Oleander nie posiada wysokich wymagań uprawowych. Najważniejsze jest, aby stał na stanowisku słonecznym oraz aby dbać jego podłoże było stale wilgotne. Powinniśmy również pamiętać o jego regularnym nawożeniu.

Na zimę oleander powinien być przechowywany w pomieszczeniu o temperaturze do 5 stopni Celsjusza.

Oleandra przesadzamy rokrocznie. Jeśli widzimy, że oleander rośnie mocno w górę i nie kwitnie, to najprawdopodobniej stanowisko jest dla niego za mało słoneczne.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!