Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Ostrokrzew kolczasty – uprawa i pielęgnacja

Ostrokrzew kolczasty – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Ostrokrzew kolczasty (Ilexs aquifolium)

Wysokość 3-5 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień, cień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna, umiarkowanie sucha
Ozdobność liście, owoce
Pokrój nieregularny, wzniesiony

Ostrokrzew kolczasty (Ilexs aquifolium) to gatunek krzewu z rodziny ostrokrzewowatych. Rosnącego w naturze można go spotkać w Europie i Afryce. Jest niezwykle popularną rośliną ozdobną, zwłaszcza na terenie Europy i Ameryki Północnej, a to dlatego, że jego gałązki są jednym z synonimów Świąt Bożego Narodzenia.

Liście ostrokrzewów to bogactwo kwasów fenolowych, garbników i innych substancji wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Są również pokarmem dla zwierząt dziko żyjących. Natomiast zdrewniałe pędy podaje się królikom w celu pobudzenia u nich apetytu. Owoce (jagody) działają wymiotnie i powodują biegunkę, czyli przeczyszczająco. Natomiast owoce wysuszone i sproszkowane przykłada się do krwawiących ran, w celu zahamowania krwawienia.

Ostrokrzew kolczasty – jak wygląda

Ozdobny, zimozielony, krzew liściasty, o wzniesionym, nieregularnym pokroju. Dorasta do 3-5 metrów wysokości i w dogodnych warunkach może mocno się rozrastać. Ostrokrzew kolczasty kwitnienie rozpoczyna pod koniec kwietnia do czerwca. Kwiaty, drobne, białe, dwupienne, w czasie kwitnienia oblegane przez pszczoły. Ogólnie kwiaty nie są zbyt dekoracyjne, natomiast zachwycają bardzo przyjemnym zapachem.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty, autor: H. Zell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Ostrokrzew kolczasty ozdobiony jest w zielone, błyszczące, grube, skórzaste, jajowate liście o charakterystycznie ząbkowanych brzegach, przypominających kolce. Największą ozdobą krzewu są czerwone, okrągłe owoce, zebrane w grona blisko gałązek. Owoce dojrzewają w sierpniu i utrzymują się na roślinie przez całą zimę, jeśli nie zostaną zjedzone przez ptaki, np. jemiołuszki, dla których są przysmakiem. Należy wspomnieć że, owoce zawiązują tylko żeńskie ostrokrzewy, aby to było możliwe w pobliżu musi rosnąć ostrokrzew męski, przynajmniej jeden krzaczek (dowolnej odmiany).

Gatunek może być sadzony na wrzosowiskach, w miejscach zacienionych, można z niego tworzyć gęste zimozielone żywopłoty. Ostrokrzew kolczasty tworzy piękne tło dla iglaków, kwiatów cebulowych i krzewów kwitnących. Gałązki jego doskonale nadają się na wiązanki bożonarodzeniowe i stroiki świąteczne.

Uprawa ostrokrzewu kolczastego

Ostrokrzew kolczasty to krzew który nie wymaga dużych nakładów pracy w jego uprawie i pielęgnacji. Jeśli chcemy aby rósł poprawnie i zdrowo to należy zapewnić roślinie, stanowisko półcieniste lub cieniste, co jest wyjątkową sytuacją wśród krzewów, preferują one bowiem w większości stanowiska nasłonecznione. Ale właśnie ostrokrzew oraz bukszpan dobrze się czuję rosnąc właśnie na stanowiskach zacienionych. Ważne jest również, żeby wybrać miejsce osłonięte od wiatru. Ma to znaczenie zwłaszcza zimą, rośliny te bowiem są wrażliwe na zimne podmuchu i mogą wówczas przemarzać.

Gleba dla ostrokrzewu powinna być żyzna, kwaśna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, lekko wilgotna lub umiarkowanie sucha. Gatunek nie lubi zbyt mokrego podłoża, dobrze radzi sobie bez podlewania, nawet podczas krótkotrwałych susz.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty, autor: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Ostrokrzew kolczasty – pielęgnacja

Ostrokrzew nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Podlewania wymagają jedynie młode osobniki. Zimą należy krzew dobrze okryć, bo choć wykazuje dość sporą tolerancję na mróz, to jednak w bezśnieżne mroźne zimy może przemarzać. A najgorszy jest dla nich mroźny wiatr.

Ostrokrzew kolczasty bardzo dobrze znosi nawet silne cięcia. Zabieg najlepiej przeprowadzić w kwietniu, przycinamy i formujemy krzew według naszych potrzeb. Roślina łatwo się regeneruje, nawet ślady po zimowym przemarznięciu szybko się zrastają. Krzew możemy zasilić nawozem uniwersalnym do krzewów ozdobnych, na przełomie kwietnia i maja, od 1-2 dawek w odstępie 2-3 tygodni, ale tak naprawdę ostrokrzew nie wymaga systematycznego nawożenia. Roślina odporna na choroby i ataki szkodników.

Ostrokrzew nie lubi przesadzania, dlatego już na wstępie należy wybrać miejsce docelowe.

Rozmnażanie ostrokrzewu kolczastego

Ostrokrzew można rozmnażać na kilka sposobów. Mogą to być sadzonki zielne, pobierane późnym latem lub wczesną jesienią. Takie młode przyrosty powinny mieć ok. 15 cm długości. Usuwa się z pędów dolne  liście, zanurza je w ukorzeniaczu i sadzi w doniczce wypełnionej lekką ziemią wymieszaną z piaskiem.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty, autor: H. Zell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Można również rozmnażać krzewy przez pędy zdrewniałe z piątką. Pęd taki powinien mieć ok. 20 cm długości, usunięte dolne liście i również przed posadzeniem do lekkiego, wilgotnego podłoża powinien zostać zanurzony w ukorzeniaczu.

W obydwu wypadkach pojemniki z pędami powinny trafić w miejsce dość ciepłe, ciemne i bez dostępu słońca, a zimą przeniesione do chodnego pomieszczenie, gdzie temperatura nie będzie przekraczała 10°C. Przez cały czas trzeba pamiętać o zraszaniu podłoża. Musi być ono lekko wilgotne. Z nadejściem wiosny sadzonki powinny być już dobrze wykorzenione i gotowe do sadzenia w ogrodzie.

Ostrokrzewy można również rozmnażać przez odkłady. Wystarczy późnym latem lub jesienią z wybranej części pędu usunąć liście, przygiąć pęd do podłoża i w tym miejscu obsypać ziemią. Żeby się nie podniósł, można go delikatnie przyszpilić. I w tym wypadku wiosną będą gotowe nowe sadzonki.

Ostrokrzew kolczasty – najpopularniejsze odmiany

  • ‘Alaska’– odmiana o czerwonych owocach i zielonych liściach
  • ‘Golden King’– odmiana o czerwonych owocach i żółto-zielonych liściach
  • ‘Golden Queen’– odmiana męska, nie wytwarza owoców, liście żółto-zielone
  • ‘Silver van Tol’– odmiana o czerwonych owocach i biało-zielonych liściach
  • ‘Bacciflava’– odmiana o żółtych owocach i zielonych liściach

Fot. główna: Isidre blanc, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz