Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Pantofelnik całolistny
pantofelek całolistny

, autor:

Pantofelnik całolistny

Calceolaria integrifolia

Wysokość do 50 cm
Kwitnienie V – IX
Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępiasty
Kategorie
pantofelnik całolistny

Pantofelnik całolistny, autor: Buendia22, Wikipedia CC BY-SA 4.0

Pantofelnik całolistny (Canceolaria integrifolia) zwany również kalceolarią lub złotą rosą jest byliną uprawianą w Polsce jako roślina jednoroczna, najczęściej w doniczkach. Należy do rodziny trędownikowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i liczy około 500 gatunków.

Pędy rośliny są wzniesione lub lekko pokładające się i osiągają wysokość do 50 cm. Jest rośliną niezwykle dekoracyjną, kwitnącą od maja do września o charakterystycznych, jakby zawieszonych w powietrzu kwiatach, z dolną wargą rozdętą w kształcie pantofelka o barwie białej, żółtej, pomarańczowej, miedziano-rudej, czerwonej lub mieszanej, najczęściej dodatkowo nakrapiane. Liście pantofelnika są gęste i miękkie, u podstawy zebrane a kwiaty wyrastają ponad nimi. Po przekwitnięciu roślina jest najczęściej wyrzucana.

Pantofelnik całolistny – uprawa

Pantofelnik całolistny nie jest rośliną trudną w uprawie. Roślinę wystarczy jedynie regularnie podlewać uważając by nie moczyć jej kwiatów i liści. Roślina nie toleruje ani przesuszenia, ani zalania. Lubi miejsca zarówno słoneczne jak i lekko zacienione. Jeśli zostanie posadzona w gruncie powinna mieć podłoże przepuszczalne i średnio zasobne. Przekwitnięte kwiatostany powinny być usuwane, przedłuży to jej kwitnienie. Jednak najczęściej rośnie w doniczce a po przekwitnięciu jest wyrzucana, choć jest możliwość by w naszym klimacie przezimowała. Wystarczy zaprzestać późnym latem nawożenia a rośliną na zimę wynieść do pomieszczenia.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!