Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Pęcherznica kalinolistna – uprawa i pielęgnacja

Pęcherznica kalinolistna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) jest gatunkiem krzewu należącym do rodziny różowatych. Jego ojczyzną jest Ameryka Północna. Ze względu na atrakcyjny wygląd jest uprawiana w wielu krajach, w tym u nas. W naturze dorasta do nawet 5 m wysokości, a jej liście są intensywnie zielone. Natomiast u nas uprawiane są najczęściej kultywary, które nie osiągają tak spektakularnych wysokości, a barwa liści również jest zróżnicowana. Pięknie kwitnie i jest rośliną miododajną. Do tego jest w pełni mrozoodporna.

Pęcherznica kalinolistna – jak wygląda

Pęcherznica kalinolistna jest kwitnącym krzewem ozdobnym, który jako jedyny ze wszystkich pęcherznic jest uprawiany u nas (w kilku odmianach) jako roślina ozdobna. Jest to krzew dorastający do 3 m wysokości. Jej pędy są mocne,  wyprostowane, barwy ciemnobrązowej, na których w charakterystyczny sposób łuszczy się kora. Liście mogą być barwy jasno-, ciemnozielonej lub żółtej, to w zależności od odmiany. Roślina ta kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiatuszki są białe albo różowe, drobniutkie, ale dobrze wyeksponowane, ponieważ zebrane są w baldachy. Ciekawe są również owoce pęcherznicy, są to powiem czerwone mieszki z żółtymi nasionami. Ich wygląd kojarzy się z pęcherzami, stąd nazwa rośliny.

Pęcherznica kalinolistna – owoce

Pęcherznica kalinolistna – owoce, autor: Wouter Hagens, Public Domain, commons.wikimedia.org

Pęcherznica sprawdzi się w roli żywopłotu, zarówno naturalistycznego, jak i równiutko pod linijkę strzyżonego. W tym wypadku warto mieszać ze sobą odmiany, co pozwoli uzyskać różnobarwny szpaler. Może rosnąć również jako soliter, albo wśród innych krzewów. Będzie też doskonałym tłem dla bylin. Roślina idealna na nieużytki, a to dzięki swoim niewielkim wymaganiom i dużej wytrzymałości.

Uprawa pęcherznicy kalinolistnej

Wymagania pęcherznicy kalinolistnej są nader skromne. Jest to ten rodzaj roślin, które się sadzi a później już tylko podziwia. Owszem, można jest stworzyć optymalne warunki rozwoju jak choćby dość żyzna, przepuszczalna gleba i słoneczne stanowisko, ale przymusu nie ma. I tak będzie rosnąć. Może tylko w tych skrajnie trudnych warunkach będzie miała słabiej wybarwione liście, nie będzie tak gęsta i będzie mniej obficie kwitnąć. Ale podlewania wymagają tylko młode okazy w pierwszym roku po posadzeniu i w drugim, w długich okresach bezdeszczowych. Warto natomiast ściółkować powierzchnię ziemi wokół krzewów, co na dłużej zatrzyma wilgoć w podłożu , uwalniając nas od częstego podlewania, zabezpieczy też korzenie młodych roślin przed przemarzaniem.

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna, autor: Jean-Pol GRANDMONT, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Nie trzeba również krzewów nawozić, no chyba, że zasadziliśmy je w podłożu piaszczystym i jałowym. Wówczas można wiosną podsypać pod krzew obornik granulowany, albo uniwersalny nawóz mineralny do krzewów.

Pęcherznica kalinolistna bardzo dobrze znosi cięcia, natomiast nie ma potrzeby jej przycinać, pięknie bowiem wygląda w naturalnej formie. I to by było na tyle, jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację pęcherznicy kalinolistnej.

Odmiany pęcherznicy kalinolistnej

Najbardziej popularną u nas odmianą pęcherznicy kalinolistnej jest odmiana 'Diabolo’, ale dostępne są również

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo’

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo’ (Physocarpus Opulifolius 'Diabolo’) to szybko rosnący, wysoki, rozłożysty krzew, z licznymi wyprostowanymi pędami wychodzącymi od poziomu ziemi. Dorasta do 2-3 metrów wysokości i do podobnej szerokości. Roczny przyrost krzewu to 30-40 centymetrów. 'Diabolo’ może zachwycić bardzo dekoracyjnymi liśćmi – są one duże, jajowate, o lśniącym ciemno purpurowym kolorze. Jesienią przybierają intensywnie pomarańczową barwę. Krzew zakwita na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty są niewielkie, kremowo-białe, zebrane w baldachowatych, półkulistych kwiatostanach. Odmiana 'Diabolo’ znakomicie wygląda jako soliter na trawniku, na rabatach z kolorowymi krzewami i jako formowany żywopłot.

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa pęcherznicy kalinolistnej 'Diabolo’

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo’ to mało wymagający krzew. Dobrze rośnie na suchym jak i wilgotnym podłożu. Jest wytrzymała na przedłużającą się suszę, odporna na zanieczyszczenia powietrza, mocne wiatry i niskie temperatury. 'Diabolo’ dobrze znosi cięcia. Zabieg najlepiej wykonać późnym latem, po przekwitnięciu. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, nie wymaga nawożenia, ani systematycznego nawadniania. Polecana dla osób z ograniczeniem czasowym. Odmiana 'Diabolo’ jest rośliną miododajną, po kwitnieniu pojawiają się małe owoce – czerwone pęcherzyki zebrane w grona.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus’

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus’ (Physocarpus opulifolius 'Luteus’) jest odmianą o bardzo ładnych, żółtych liściach, szybko dorastającą do 3 m wysokości. Można ją sadzić pojedynczo albo jako żywopłot, zarówno ten naturalistyczny, jak i idealnie równy, ponieważ doskonale znosi cięcia. Jest to krzew kwitnący, a białe kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Pięknie prezentuje się albo wśród innych odmian pęcherznic albo wśród krzewów mających zielone lub czerwone liście.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus'

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus’, autor: Wouter Hagens, Domena publiczna, commons.wikimedia.org

Najlepiej jest posadzić ją w miejscu słonecznym, wówczas najpiękniej wybarwiają się liście. Podlewania wymagają tylko młode rośliny, później krzew jest bezobsługowy. Jest w pełni mrozoodporna, nie choruje i nie atakują jej szkodniki.

Pęcherznica kalinolistna 'Purpureus’

Pęcherznica kalinolistna 'Purpureus’ (Physocarpus opulifolius 'Purpureus’) to niezwykle piękna odmiana o purpurowych liściach. Dość szybko dorasta do 3 m wysokości. Jest krzewem mocnym i gęstym, idealnym na żywopłot, oraz do sadzenia w grupach różnych krzewów oraz do pojedynczych nasadzeń. Na przełomie czerwca i lipca pięknie zakwita białymi kwiatuszkami. Ma niewielkie wymagania i jest rośliną, którą się w zasadzie sadzi i sama rośnie. Ale oczywiście młode okazy w okresach bezdeszczowych należy podlewać. Odporna na mróz, choroby i szkodniki.

Pęcherznica kalinolistna 'Red Baron’

Pęcherznica kalinolistna 'Red Baron’ (Physocarpus opulifolius 'Red Baron’) to kolejna odmiana o pięknych, purpurowych liściach, dorastająca do 3 m wysokości. Pięknie kwitnie w czerwcu i lipcu, a jej kwiatuszki mają różowawy kolor. I ta odmiana może stanowić żywopłot, jest bowiem gęsta i doskonale znosi przycinanie. Mało wymagająca i wytrzymała, może być niezwykłą ozdobą nieużytków. Im więcej słońca, tym piękniej wybarwiają się liście, ale może rosnąć również w cieniu. Również niezwykle odporna na wszelkie przeciwności losu.

Fot. główna: MrGajowy3/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz