Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Owoce Psianka
Psianka koralowa

, autor:

Psianka

Solanum

Wysokość do 40 cm
Kwitnienie VI-VII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność owoce
Pokrój krzaczkowaty
Kategorie
Psianka koralowa

Psianka koralowa, autor: Taragui, commons.wikimedia.org

Psianka (Solanum) należy do niezwykle licznej rodziny psiankowatych, do której zaliczają się zarówno rośliny jednoroczne jak i byliny, pnącza, krzewy i drzewa. W strefie międzyzwrotnikowej można spotkać największe zróżnicowanie tych roślin. Do rodziny należy zarówno powszechnie znamy każdemu ziemniak jak i mnóstwo roślin ozdobnych, gdzie najpopularniejszymi gatunkami są: psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) o żółtych lub pomarańczowoczerwonych owocach i psianka pieprzowa (Solanum capsicastrum), której owoce są mniejsze, barwy czerwonej. 

Psianki ozdobne często mylone są roczną papryką, która owocuje w tym samym czasie, ale psianki są wieloletnie i przez kilka lat mogą zdobić pomieszczenia. 

Rośliny kwitną w czerwcu i lipcu, ale ich prawdziwą ozdobą są owoce, które w październiku zaczynają się wybarwiać na intensywne kolory, w zależności od gatunku. Owoce utrzymują się na roślinach przez całą zimę, opadną jednak, gdy psianka będzie miała zbyt sucho i ciepło. Każdej wiosny należy przesadzać je do większych doniczek. 

Uprawa psianek

Psianki kochają słońce, dlatego powinny stać w słonecznym i jasnym pomieszczeniu. Latem można je wynieść na zewnątrz. Lubią mokre podłoże wilgoć w powietrzu i nie można dopuszczać do jego przesuszenia, gdyż owoce szybko opadną. Konieczne jest również systematyczne, cotygodniowe nawożenie roślin w okresie wzrostu. Gdy owoce opadną, pędy rośliny skraca się o połowę. 

Uwaga!

Wiele psianek to rośliny silnie trujące! Zjedzenie prowadzi do ciężkich zatruć pokarmowych.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!