Encyklopedia roślin Byliny Pysznogłówka ogrodowa

Pysznogłówka ogrodowa

Monarda x hybrida

Wysokość od 60 do 150 cm
Kwitnienie VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
pysznogłówka ogrodowa

Monarda x hybrida, autor: Niccolò Caranti, Wikipedia CC BY-SA 4.0

Pysznogłówki ogrodowe (Monarda x hybrdia) dziko rosnące można spotkać na preriach i dzikich polach Ameryki Północnej. Jest to grupa bylin, w skład której wchodzą różne mieszańce. Należą do rodziny jasnotowatych.

Pysznogłówki osiągają wysokość od 60 do 150 cm. Szybko i mocno się rozrastają tworząc liczne rozłogi. Ich pędy wyrastają jeden obok drugiego, są sztywne i miękko owłosione. Liście na łodygach usiane są gęsto (lancetowato-jajowate, zakończone ostro, owłosione i pachnące) a na ich końcach wyrastają główkowate kwiatostany (wargowo zrośnięte w długą rurkę, przypominają barwny pióropusz). Kwiaty występuję w kolorach białym, różowym, fioletowym lub czerwonym.

Pysznogłówka ogrodowa – uprawa

Pysznogłówka ogrodowa nie jest trudna w uprawie, ale jeśli będzie rosnąć w półcieniu lub cieniu będzie słabiej kwitnąć. Tylko w pełnym słońcu rozkwita najpiękniej. Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne i zawsze lekko wilgotne. Nie toleruje ani suszy (wówczas wymaga podlewania) ani przelewania. Dobrze jest podłoże wokół ściółkować.

Nie wymaga zimowego okrywania, gdyż jest mrozoodporna. Ale jest podatna i źle znosi ataki mączniaka prawdziwego, dlatego dobrze jest przeprowadzać każdej wiosny opryski profilaktyczne.

Młode egzemplarze można uzyskać poprzez wysiew nasion, ale o wiele łatwiejsze jest wiosenne dzielenie pysznogłówki, gdyż wytwarza dużo nowych odrostów. Przycięta po pierwszym kwitnieniu, zakwitnie po raz drugi. Pozostawiona bez kontroli może stać się rośliną inwazyjną.

Pysznogłówka po 2-3 latach traci atrakcyjny wygląd, jest w zasadzie byliną krótkowieczną, dlatego trzeba ją systematycznie odmładzać.

Skip to content