Encyklopedia roślin Byliny Rojnik górski

Rojnik górski

Sempervivum montanum

Wysokość 10-20 cm
Kwitnienie VII-VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby lekko wilgotna/sucha
Ozdobność liście, kwiaty
Pokrój zwarty, płożący
Kategorie
Rojnik górski

Rojnik górski, autor: H. Zell, commons.wikimedia.org

Rojnik górski (Sempervivum montanum) jest to bylina z rodziny gruboszowatych. W Polsce rośnie w Tatrach, w Bieszczadach oraz na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Podlega ścisłej ochronie. 

Liście rojnika są podłużne o jajowatym kształcie, krótko owłosione, z gruczołami. Ich końce są zaostrzone. Roślina z mięsistych liści tworzy różyczki, ściśle je obok siebie układając. Same różyczki również blisko ze sobą sąsiadują. W lipcu, z tych starszych wystarają grube łodygi dorastające do 10-20 cm, które gęsto porastają liście a na ich końcach zakwitają kwiaty. Rojnik kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiatów pojawia się kilka do kilkunastu. Płatki korony są szeroko rozwarte, ciemnoróżowe, są spiczaste i zdobią je liczne słupki i żółte pręciki. Oprócz nich roślina wypuszcza wiele rozłogów, które na końcach mają kolejne różyczki liści. Po zetknięciu z podłożem zapuszczają korzenie i w ten sposób roślina się rozmnaża. Korzenie rojnika górskiego są słabo rozgałęzione i króciutkie. Gdy dojrzeją owoce, różyczka liściowa zaczyna zamierać. 

Uprawa rojnika górskiego

Rojnik górski jest rośliną niezwykle odporną i wytrzymałą. Dzięki temu, że w liściach gromadzi spore zapasy wody bez problemu może przetrwać nawet długie okresy bez deszczu. Jej naturalne środowisko to skały i piaszczysto-trawiaste zbocza, najlepiej dobrze nasłonecznione, gdyż jest to roślina światłolubna. Lubi podłoża piaszczyste, suche i luźne, ale bogate w wartości odżywcze.  

Rojnik górski jest mrozoodporny. Rzadko również atakują go choroby.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!