Encyklopedia roślin Krzewy Róża pomarszczona

Róża pomarszczona

Rosa rugosa

Wysokość do 150 cm
Kwitnienie VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce
Pokrój luźny, rozłożysty
Kategorie
Róża pomarszczona

Rosa rugosa, autor: W.carter, commons.wikimedia.org

Róża pomarszczona vel róża fałdzistolistna vel róża japońska (Rosa rugosa Thunb.) jest to gatunek krzewu należącego do rodziny różowatych. Pochodzi z Azji, ale obecnie rozpowszechniony jest na całym kontynencie europejskim, również w Polsce.  Jest gatunkiem inwazyjnym wypierającym rodzime rośliny. Jej uprawa nie jest skomplikowana i róża chętnie jest uprawiana ze względu na swą o––zdobność, właściwości lecznicze i fakt, że jest jadalna. 

Krzew dorasta do 150 cm wysokości. Kłącza pod ziemią szybko się rozrastają co sprawia, że krzew zaczyna tworzyć bardzo gęste i zwarte zarośla na dużej przestrzeni. Kłącza są drewniejące, okryte pomarańczowo-brązową korą oraz trójkątnymi łuskami, w kącikach których znajdują się pąki. Z nich z kolei wyrastają pędy naziemne. Odrośla wyrastają również z pąków znajdujących się na korzeniach. Pędy są proste lub łukowate, młode omszone a starsze bardzo gęsto pokrywają się kolcami. Oprócz kolców pędy są gęsto usiane skórzastymi, silnie unerwionymi, postrzępionymi na brzegach listkami. Róża kwitnie od czerwca aż do końca sierpnia. Kwiaty rosną pojedynczo lub w skupiskach po kilka. Mają od 6 do 10 cm średnicy. Pięknie i intensywnie różanie pachną, ale są pozbawione miodników. Są koloru ciemnoróżowego z żółtym środkiem. Po przekwitnięciu krzewy zaczynają zdobić atrakcyjne koralowe, owalne i nieco spłaszczone owoce. 

Uprawa róży pomarszczonej

Róża pomarszczona to krzew mało wymagający, bardzo plenny i łatwy w uprawie. Co prawda optymalne warunki to żyzne, przepuszczalne i wilgotne podłoże, ale bez problemu odnajdzie się w każdych warunkach. Naprawdę źle znosi jedynie uprawę na terenach mocno podmokłych i o skrajnie zasadowym lub kwaśnym odczynie gleby. Różę japońską można rozmnażać z nasion, ale szybciej i łatwiej jest to zrobić z odrostów korzeniowych lub przez podział starszych roślin.

Skip to content