Encyklopedia roślin Byliny Rozplenica japońska

Rozplenica japońska

Pennisetum alopecuroides

Wysokość 80-100 cm
Kwitnienie IX, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna, umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój kępy
Kategorie
Rozplenica japońska

Pennisetum alopecuroides, autor: Dominicus Johannes Bergsma, commons.wikimedia.org

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), nazywana inaczej piórkówką, jest gatunkiem trawy z rodziny wiechlinowatych. Można też spotkać nazwę „fontannowa trawa ozdobna”, która obejmuje jednak wiele gatunków roślin. Bylina ta pochodzi z Australii i Azji.

Trawa ta rośnie dość szybko tworząc zwarte kępy i osiąga około 80 cm wysokości. Jej liście są wąskie, długie, barwy szarozielonej. Ozdobą są dorodne, pierzaste kłosy, które wyrastają wysoko ponad kępy liści. Są koloru czerwonobrązowego. Można ją uprawiać nie tylko w podłożu, ale również w dużych pojemnikach. Ususzone kłosy pięknie prezentują w różnych suchych kompozycjach bukietowych

Uprawa rozplenicy japońsiej

Rozplenica japońska wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego, dobrze osłoniętego od wiatru. Podłoże powinno być żyzne i lekko gliniaste, utrzymujące wilgoć. W trakcie wegetacji trawy powinny być obficie podlewane (jeśli nie pada) i systematycznie nawożone odpowiednimi nawozami. Jednak przenawożenie doprowadza do wytworzenia bardzo małej ilości kłosów a dużej liści. 

Należy do traw dość odpornych na niskie temperatury, ale i tak wymaga okrycia przed zimą. Liście ścina się dopiero wiosną (w maju), chronią one bowiem karpę przed przemarznięciem.

Skip to content