Strona Główna OgródTrawy ozdobne Rozplenica japońska – uprawa i pielęgnacja

Rozplenica japońska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

Wysokość 40-150 cm
Kwitnienie VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna, umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, kwiaty
Pokrój kępy

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) nazywana inaczej piórkówką, jest gatunkiem trawy z rodziny wiechlinowatych. Można też spotkać nazwę „fontannowa trawa ozdobna”, która obejmuje jednak wiele gatunków roślin. Bylina ta pochodzi z Australii i Azji. W Polsce niezwykle popularna ze względu na swoją urodę, łatwość uprawy zarówno w gruncie jak i w donicach oraz szybkość wzrostu.

Rozplenica japońska – jak wygląda

Trawa ta rośnie dość szybko tworząc zwarte kępy wyglądające niczym fontanny.  W zależności od odmiany osiąga od 40 do 150 cm wysokości i rozpiętości. Dlatego też będą się pięknie prezentowały nawet w niewielkim ogrodzie. Jej liście są wąskie, długie, barwy szarozielonej. Ozdobą są dorodne, pierzaste kłosy, które wyrastają wysoko ponad kępy liści. W trakcie sezony zmieniają barwę od szarozielonej do czerwonobrązowej w różnych odcieniach. Można ją uprawiać nie tylko w podłożu, ale również w dużych pojemnikach. Ususzone kłosy pięknie prezentują w różnych suchych kompozycjach bukietowych.

Rozplenica japońska 'Hameln'

Rozplenica japońska 'Hameln’, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa rozplenicy japońskiej

Rozplenica japońska wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego, dobrze osłoniętego od wiatru. Podłoże powinno być żyzne i lekko gliniaste, utrzymujące wilgoć, ale koniecznie przepuszczalne. Wiedzieć jednak należy, że  przenawożenie doprowadza do wytworzenia bardzo małej ilości kłosów a dużej liści. Trawa jest dość tolerancyjna jeśli chodzi o pH podłoża. Odczyn gleby może być lekko kwaśny do lekko zasadowego.

Należy do traw dość odpornych na niskie temperatury, ale i tak wymaga okrycia przed zimą, zwłaszcza młode rośliny trzeba koniecznie okryć. Są również odmiany, zwłaszcza te o ciemnych liściach, które są średnio mrozoodporne, jak choćby 'Rubrum’.

Rozplenica japońska 'Viridescens'

Rozplenica japońska 'Viridescens’, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Trawę tę z powodzeniem można uprawiać w donicy. Trzeba tylko zadbać by miała otwór w dnie, odpowiednią warstwę drenażową (kamienie, żwir lub keramzyt) i żyzną, przepuszczalną ziemię. Stanowisko powinno być słoneczne i zaciszne. Świetnie więc sprawdzi się rosnąc na balkonie lub tarasie. Pamiętać należy o systematycznym podlewaniu, a donica przed zima powinna się albo znaleźć w chłodnym pomieszczeniu, albo zostać dobrze okryta stroiszem, postawiona uprzednio na styropianie.

Więcej o trawach idealnych na balkon i taras znajdziecie tutaj:

Rozplenica japońska – pielęgnacja

Trzeba spełnić kilka warunków, by rozplenica japońska pięknie się prezentowała przez lata. Przede wszystkim kwestia podlewania w okresach bezdeszczowych. Pozostawiona bez wody rozplenica japońska szybko uschnie. Ale jeśli będzie przelewana zgniją korzenie. A zatem umiarkowanie wilgotne podłoże jest tym, co trawa ta potrzebuje. Stała wilgotność zapewni trawie ściółkowanie.

Rozplenica japońska 'Red_Buttons'

Rozplenica japońska 'Red_Buttons’, autor: Daderot, CC0, commons.wikimedia.org

Żeby nie doprowadzić do przenawożenia trawy dobrze jest stosować nawozy naturalne, jak choćby biohumus do podlewania i kompost do kopczykowania jesienią.

Rozplenica wymaga cięcia. Najlepiej przed zimą zostawić ją w spokoju a zabrać się za ten zabieg w marcu, zanim jeszcze zacznie się jej wegetacja. Wiecha liści da zimą osłonę korzeniom. To jest też dobry moment na zastosowanie nawozu bogatego w potas, co sprawi, że trawa będzie dużo bardziej obficie kwitnąć latem.

Rozplenica japońska – odmiany

Najpopularniejsze odmiany rozplenicy japońskiej to:

  • ’Hameln’ – odmiana najczęściej spotykana w ogrodach, dorastająca do 1 m wysokości o kwiatostanach mających nawet 20 cm długości. Początkowo jasnozielone z czasem zmieniają się różowawe aż do brunatnoszarych. Bardzo efektownie się prezentuje. Wymaga okrycia przed silnym mrozem. Idealna do małych ogrodów, do donic, jako roślina do suszenia i na kwiat cięty.
  • ’Rozplenica japońska Hameln Gold’ – warta uwagi ze względu na bardzo efektowne liście żółtozłotej barwy. Dorasta tylko do 50 cm, co czyni ją  idealną ozdobą małych ogrodów i balkonów. Zakwita bardzo wcześnie, bo już w lipcu, co wyróżnia ją na tle innych traw, a kwitnie aż do października. Jej kwiatostany są kremowobiałe, pokryte różowawymi włoskami i wyginają się łukowato.
  • ’Lady U Pennisetum’ – niezwykle spektakularna trawa, dorastająca do 150 cm wysokości. Jej liście są barwy ciemnozielonej, jesienią zaś żółtej. Kwitnie w sierpniu a jej kwiatostany są fioletowe i beżowe. Uzyskuje piękny, półkolisty pokrój.
  • ’Red Head’ – bardzo interesująca odmiana, dorastająca do 100 cm wysokości, której liście są długie i cieniutkie a kwiatostany przypominają pióra. Są niezwykle dekoracyjne, początkowo czerwono-różowe, zmieniające się w brązowo-czarne. Szybko rośnie i ma niewielkie wymagania. Jako jedną z nielicznych przycina się ją po kwitnieniu, nie wiosną. Zabieg ten pobudza ją do bujniejszego wzrostu w kolejnym sezonie.

Fot. główna: Rozplenica japońska 'Black Beauty’, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz