Encyklopedia roślin Warzywa i owoce Sałata lodowa – sałata krucha

Sałata lodowa – sałata krucha

Lactuca sativa var. capitata

Wysokość 30-150 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność
Pokrój kulisty, zwarty
Kategorie
Sałata lodowa – sałata krucha

Lactuca sativa var. capitata, autor: Pezibear/pixabay.com

Sałata lodowa vel sałata krucha (Lactuca sativa var. capitata) stanowi najpopularniejszą z uprawianych w Polsce odmian sałaty. Wywodzi się ona z rejonów Morza Śródziemnego, a jej nazwa nawiązuje do jej niezwykle kruchych i delikatnych listków. Jest lekka, niskokaloryczna, soczysta – wręcz idealna do sałat, kanapek itp. przekąsek. Roślina ta jest cennym źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Wśród nich na uwagę zasługują witamina A, D, E, B9, beta-karoten, żelazo, magnez, potas, wapń i cynk. Spożywanie sałaty lodowej wspomaga trawienie, hamuje procesy starzenia, a także wzmacnia nasz układ nerwowy. Można ją z powodzeniem, dosyć długo przechowywać w lodówce, gdzie zachowuje świeżość i smak.  

Sałata lodowa – uprawa

Sałata lodowa to odmiana, która ceni chłodniejszy klimat, dlatego kiełkuje już w 4 °C, a najlepiej wzrasta w temperaturze od 12 do 14 °C. Dobrze rozwinięte główki sałaty lodowej znoszą nawet długotrwałe przymrozki. Idealnym podłożem pod sałatę jest to lekkie, żyzne i umiarkowanie wilgotne. Nie zaleca się uprawy na zbyt suchym podłożu, niemniej nie należy również przesadzać z podlewaniem – zbyt dużo wody powoduje żółknięcie i gnicie liści. 

Najczęstszym sposobem uprawy sałaty lodowej jest wykorzystanie rozsady. Powinna być ona przeprowadzona w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, gdyż tylko dostęp do światła pozwala roślinkom wykiełkować. Nie należy również zapominać o solidnym zasileniu ich wodą. Gdy sałata lodowa wypuści pierwsze listki należy przepikować sadzonki do niewielkich doniczek dopełnionych substratem torfowym. W okresie intensywnego wzrostu należy zadbać o temperaturę min. 12 °C za dnia i 4 °C w nocy, co zapobiegnie zahamowaniu rozwoju. Przed zasadzeniem roślin w miejsce docelowe zaleca się przeniesienie ich pod tunel, który zapobiegnie przemarznięciu sadzonek w okresie zimnych nocy. Do gruntu można przenieść sadzonki na przełomie marca i kwietnia, sadząc je w rozstawie ok 30 cm. Można sadzić sałatę lodową jako przedplon lub jednocześnie z innymi warzywami.

W pielęgnacji należy zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża, co pomoże uzyskać smaczne listki bez goryczy. Dobrze również pamiętać o spulchnianiu i odchwaszczaniu podłoża oraz usuwaniu szkodników np. ślimaków. Zbiór sałaty lodowej przypada na początku lata, najlepiej przeprowadzić go w godzinach porannych. Rośliny pod osłonami należy również wietrzyć i zapewnić im optymalną wilgotność powietrza. 

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!