Strona Główna OgródWarzywnik Sałata liściowa Lollo – uprawa i pielęgnacja

Sałata liściowa Lollo – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Sałata liściowa Lollo (Lactuca sativa)

Wysokośćok. 30 cm
Kwitnienie
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebystale wilgotna
Ozdobnośćcała roślina
Pokrójrozłożysty, kulisty

Sałata liściowa Lollo (Lactuca sativa) to odmiana sałaty siewnej, która zachwyca przede wszystkim wyglądem. Jest to warzywo liściowe, jednoroczne. Dostępne są u nas dwie odmiany sałaty Lollo, a mianowicie sałata Lollo 'Rossa’ oraz sałata Lollo 'Bionda’. Odmiana Lollo 'Rossa’ należy do odmian najwcześniejszych i doskonale nadaje się na wczesnowiosenny zbiór, natomiast odmianę Lollo 'Bionda’ lepiej jest wysiewać nieco później.

Jak wygląda sałata Lollo 'Bionda’

Sałata Lollo 'Bionda’ vel sałata karbowana Lollo 'Bionda’ vel sałata kędzierzawa Lollo 'Biondama’ ma ciemnozielone lub zielone pofalowane i postrzępione liście, formujące się w przepiękną luźną rozetę, przywodzącą na myśl postrzępioną kulę. Dlatego idealnie nadaje się nie tylko do jedzenia, ale również do dekoracji dań na półmiskach czy talerzach, oraz jako roślina dekorująca parapet w donicach. Jej główka osiąga 300-400 gramów wagi.

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo 'Bionda'

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo 'Bionda’, źródło: depositphotos.com

Sałata Lollo 'Bionda’ – uprawa

Sałata kędzierzawa lollo 'Bionda’ to szybko rosnąca (można ją zbierać już po 40 dniach) odmiana sałaty, którą można wysiewać od wiosny do wczesnej jesieni. Nie ma tendencji do wybijana w pęd kwiatostanowy, można zatem uprawiać ją również latem. Warunek jest tylko taki, by latem miała zapewniony cień.

Choć jest to odmiana wczesna, lepiej nie siać jej już wczesną wiosną, bo zarówno nasiona jak i siewki są wrażliwe na przymrozki. Natomiast już dojrzałe okazy są na jesienne przymrozki odporne, dlatego można tę odmianę wysiewać jeszcze wczesną jesienią.

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo 'Bionda'

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo 'Bionda’, autor: manfredrichter/pixabay.com

Sałata karbowana Lollo 'Bionda’ wymaga gleb lekkich, przepuszczalnych i próchniczych, wówczas najlepiej plonuje i nie ma już konieczności jej nawożenia. Stanowisko powinno być przynajmniej lekko zacienione i chłodne. Pamiętać należy o systematycznym podlewaniu uprawy, jednak bez przesady, gdyż sałata źle znosi zbyt mokre podłoże. Można ją uprawiać zarówno w gruncie jak i pod osłonami, ale również w pojemnikach na balkonie czy tarasie, będzie wówczas nie tylko doskonałym dodatkiem do kanapek, ale również ciekawą dekoracją. Rozstaw między sałatami powinien wynosić 25-30 cm.

Po ścięciu sałaty Lollo pozostawia się na miejscu korzeń, z którego znów wyrosną liście, choć główki nie będą już tak okazałe. W ten sposób można zbierać sałatę kilkakrotnie w trakcie sezonu.

Jak wygląda sałata Lollo 'Rossa’

Sałata Lollo 'Rossa’ to odmiana o liściach pofalowanych i kędzierzawych jak poprzedniczka, ale do tego z zielonej przechodzą w barwę ciemnoczerwoną, wręcz bordową. Liście te tworzą luźną, kulistą, czerwoną rozetę, której waga osiąga 200-300 gram.

Sałata Lollo 'Rossa’ pięknie się prezentuje nie tylko jako dekoracja talerzy, ale również jako roślina zdobiąca parapet. Choć przede wszystkim jest po prostu bardzo smaczna i zdrowa.

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo 'Rossa'

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo 'Rossa’, źródło: depositphotos.com

Sałata Lollo 'Rossa’ – uprawa

Odmiana sałaty Lollo 'Rossa’ również ma krótki okres wegetacyjny, dlatego można wysiewać ją w późniejszych terminach – od wysiewu do zbioru potrzebuje ok. 45-50 dni. Roślina ta nie należy do wymagających. Doskonale sprawdza się wysiewana do gruntu w ogródku, jak również do donic na tarasie czy balkonie. Lollo 'Rossa’ tworzą dość duże główki, dlatego warto zadbać o ich odpowiedni rozstaw, najlepiej jest je sadzić co 25-30 cm.

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo 'Rossa'

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo 'Rossa’, autor: hansbenn/Pixabay.com

Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie – sałata ta wymaga regularnego zasilania wodą, ale nie przelewania. Ziemia powinna mieć stałą, umiarkowaną wilgotność. Sałata Lollo 'Rossa’ rośnie tak szybko, że nie ma konieczności jej nawożenia jeśli zapewniło się uprawie dość żyzną ziemię. Jeśli natomiast podłoże jest słabej jakości, można sałatę Lollo podlewać wodą z dodatkiem biohumusu.

Liście sałaty Lollo ,Rossa’ po ścięciu szybko odrastają, dlatego korzeń powinien pozostawać w ziemi by przeprowadzić kilka zbiorów.

Sałata liściowa Lollo – właściwości i zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy powyżej, sałata Lollo 'Bionda’ oraz sałata Lollo 'Rossa’ mają ogromne walory dekoracyjne. Dekorować przy tym można nie tylko półmiski z potrawami, ale również parapety, wysiewając je w doniczkach.

Jednak sałata Lollo to przede wszystkim bardzo smaczne i wartościowe warzywo liściaste.

Sałaty liściowe Lollo to bogactwo witaminy A i C, jednak to odmiana Lollo 'Rossa’ zawiera jej więcej niż zielona odmiana 'Bionda’. Sałaty te zawierają również witaminy z grupy B oraz kwas nikotynowy i beta-karoten, a także minerały: żelazo, fosfor, jod, karoten, fluor, wapń, mangan, sód, potas, cynk, miedź, fluor i kobalt.

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo

Sałata liściasta – sałata liściowa Lollo, autor: © August Geyler – Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Spożywanie sałaty chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, ponieważ warzywo to wykazuje działanie antyoksydacyjne. Do tego działa odkwaszająco na organizm, a likopen, który również zawiera obniża poziom złego cholesterolu i również działa pozytywnie na skórę. Alfa-karoten, który jest w salacie jest natomiast przeciwutleniaczem wspomagającym mechanizmy obronne komórek.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz