Encyklopedia roślin Warzywa i owoce Sałata Lollo

Sałata Lollo

Lactuca sativa

Wysokość ok. 30 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność
Pokrój rozłożysty
Kategorie
Sałata Lollo biondo

Lactuca sativa, autor: Nick Saltmarsh/flickr.com

Sałata liściowa Lollo (Lactuca sativa) to odmiana, która zachwyca wyglądem. Posiada kędzierzawe, ciemnozielone lub zielone liście, formujące się w przepiękną luźną rozetę, przywodzącą na myśl postrzępioną kule. To wspaniały wybór do dekoracji półmisków i talerzy, składnik sałat, jak i dekoracja parapetu lub donic na balkonie. 

Sałata Lollo nie formuje typowych główek, a luźne, rozłożyste rozety, które składają się z licznych, falowanych liści. Lollo cieszy się ogromną popularnością w kuchni, a dzięki niewielkim wymaganiom nie wymaga szczególnych zabiegów w uprawie. Jej spore liście obfitują w liczne składniki mineralne i witaminy. 

Sałata Lollo – uprawa

Odmiana ta oferuje szybki okres wegetacyjny, dlatego można wysiewać ją w późniejszych terminach – od wysiewu do zbioru potrzebuje ok. 45-50 dni. Roślina ta nie należy do wymagających. Doskonale sprawdza się wysiewana do gruntu w ogródku, jak również do donic na tarasie czy balkonie. Egzemplarze Lollo są dosyć duże, dlatego warto zadbać o ich odpowiedni rozstaw – 25-30 cm. Najlepiej do jej uprawy wybierać zbiory wiosenne i letnie, a ze względu na sporą wytrzymałość  na zimno, można  z powodzeniem prowadzić jej uprawę w terminach późnojesiennych. 

Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie – sałata ta wymaga regularnego zasilania wodą

Skip to content