Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Spathiphyllum

Wysokość ok. 100 cm
Kwitnienie II, III, IV, IX, V, VI, VII, VIII, X
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty
Kategorie
Skrzydłokwiat

Spathiphyllum, autor: David Santaolalla, commons.wikimedia.org

Skrzydłokwiat vel skrzydłolist (Spathiphyllum) jest rośliną zielną, należącą do rodziny obrazkowatych. Obejmuje aż 49 gatunków, które zasiedlają tereny Ameryki Południowej i Środkowej, Azji południowo-Wschodniej a także zachodniej Oceanii. W Polsce niezwykle popularny ze względu na swoją niebanalną urodę – piękne duże liście o lancetowatym kształcie, tworzące kępy, długo kwitnące białe albo białozielone kwiaty oraz zdolność do oczyszczania powietrza.  Gdy stworzy się roślinie odpowiednie warunki będzie kwitnąć cały rok

Skrzydłokwiat jest rośliną trującą.

Uprawa skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie postawiony w półcieniu a nawet w cieniu. Ale może stać się ozdobą nawet pomieszczenia bez okna. Np. łazienki. Co prawda nie będzie wówczas wypuszczał nowych liści ani kwiatów, ale będzie trwał naprawdę w dobrej kondycji długi czas. Dobrze jest mieć dwa egzemplarze. Jeden w pomieszczeniu z oknem, drugi w ciemnym i zamieniać je miejscami raz z miesiącu. Wówczas będą się rozrastać i będą kwitnąć a łazienka bez okna zyska piękną, żywą ozdobę. 

Skrzydłokwiat bardzo lubi wilgoć w otoczeniu i powinno mu się tę wilgoć zapewniać codzienną mgiełką wodną w temperaturze otoczenia. Dodatkowo systematyczne acz oszczędne podlewanie. Podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Temperatura pokojowa jak najbardziej mu odpowiada i trzeba uważać, by zimą nie spadała poniżej 16°C, większe spadki temperatur roślina na pewno odchoruje. Woda do podlewania również powinna mieć temperaturę pokojową i powinna być odstana. Co dwa tygodnie, od marca do sierpnia skrzydłokwiat powinien być nawożony nawozami do roślin kwitnących. Ważne dla rośliny są czyste liście, dlatego raz w tygodniu powinna mieć je przecierane delikatną, wilgotną ściereczką. W przypadku skrzydłokwiatu nie stosuje się nabłyszczaczy do liści. Odpowiednio pielęgnowany będzie się odwdzięczał nie tylko zdobiąc ale i oczyszczając powietrze z toksyn. 

Skip to content