Encyklopedia roślin Cebulowe Śniedek wątpliwy

Śniedek wątpliwy

Ornithogalum dubium

Wysokość ok. 50 cm
Kwitnienie VII-IX
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Śniedek wątpliwy

Śniedek wątpliwy, autor: JLPC, commons.wikimedia.org

Śniedek wątpliwy (Ornithogalum dubium) jest byliną cebulową, która należy do rodziny cebulowatych. Rosnącego w naturze można spotkać w Azji i Afryce. 

Kwiat ten tak bardzo różni się od innych przedstawicieli tego gatunku, że nazwa gatunkowa dubium mówi dosłownie „wątpić”, ma się bowiem ogromne wątpliwości czy śniedek wątpliwy ma cokolwiek wspólnego z innymi śniedkami. 

Ten gatunek śniedka ma wiele ozdobnych odmian, których przedstawiciele dorastają do 15, 30, 70 a niektóre do 120 cm wysokości. Ich błyszczące, soczyście zielone liście są długie i lancetowate. Spomiędzy liści wyrastają grube pędy kwiatostanowe, na których szczycie pojawiają się kwiaty zebrane w groniasty kwiatostan. Kwiatki liczą sobie po 6 płatków i najczęściej przybierają jaskrawo pomarańczową barwę, choć zdarzają się żółte i czerwone. Rozkwitają po kolei od dołu do szczytu pędu, dzięki czemu kwitną aż do 6 tygodni. W zależności od terminu posadzenia cebul, mogą kwitnąć w doniczkach w różnych porach roku, zwłaszcza pięknie zimą. Posadzone w ogrodzie, kwitną od lipca do września.  

Roślina zawiera substancje toksyczne, groźne po spożyciu!

Uprawa śniedka wątpliwego

Śniedki wątpliwe kochają słońce, choć radzą sobie posadzone w półcieniu. Gleba powinna być lekko torfowa, żyzna i przepuszczalna. Odczyn zbliżony do obojętnego. Należy zapewnić roślinom stale lekko wilgotne podłoże. Cebulki nie są mrozoodporne, dlatego należy wykopać je w październiku, przechować i ponownie sadzić wiosną.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!