Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Strelicja królewska

Strelicja królewska

Strelitzia Reginae

Wysokość do 1 m
Kwitnienie I, II, III, XI, XII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
strelicja królewska

Strelitzia Reginae, autor: ArtTower, Pixabay

Strelicja królewska (Strelitzia Reginae) to pochodząca z Afryki Północnej roślina z rodziny strelicjowatych (Strelitziaceae), powszechnie uważana za jedną z najpiękniej kwitnących roślin domowych. Również w Polsce jest chętnie uprawianą rośliną doniczkową. W warunkach domowych dorasta do 1 metra, natomiast w swoim naturalnym środowisku możemy spotkać strelicję królewską dorastającą nawet do 10 metrów.

Strelicja królewska – uprawa

Stanowisko dla strelicji królewskiej powinno być słoneczne a gleba średnio wilgotna. W uprawie domowej możemy ustawić ją na parapecie z wystawą wschodnią lub zachodnią. Latem poradzi sobie również na balkonie lub tarasie. Na zimę powinniśmy pilnować, aby temperatura wynosiła od 15 do 18 stopni Celsjusza.

Strelicję podlewamy regularnie, ograniczając je jedynie na lato, kiedy roślina wchodzi w czas spoczynku. Nawożenie wykonujemy systematycznie w okresie wegetacji – jesienią oraz na zimę. Strelicja królewska najlepiej czuje się w doniczce z podłożem gliniastym i ciężkim. W doniczce dobrze jest umieścić warstwę drenażu oraz hydrożel. Strelicję możemy rozmnażać poprzez podział rośliny.

Skip to content