Encyklopedia roślin Drzewa Styrak japoński
styrak japoński

, autor:

Styrak japoński

Styrax japonica

Wysokość od 3 do 5 m
Kwitnienie VI – VII
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce, liście
Pokrój nieregularny, rozłożysty
Kategorie
styrak japoński

Styrak japoński, autor: David J. Stang, Wikipedia CC BY-SA 4.0

Styrak japoński (Styrax japonica) to drzewo liściaste z rodziny styrakowatych (Styracaceae) pochodzące z Japonii oraz Chin. W Polsce spotykany jest niezwykle rzadko, można go znaleźć wyłącznie w ogrodach botanicznych.

Styrak japoński jest drzewem o rozłożystym, nieregularnym pokroju, dorastającym nawet do 5 metrów. Jego pędy są brązowoczerwone, a liście lancetowate, intensywnie zielone. Białe kwiaty pojawiają się zebrane po kilka sztuk w groniastych szypułkach, posiadają po pięć płatków. Zwisają charakterystycznie w dół.

Styrak japoński – uprawa

Styrak japoński doskonale czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, ale ciepłym.  Podłoże powinno być wilgotne i żyzne, przepuszczalne, gleba o odczynie lekko kwaśnym, gliniasto-piaszczysta. Wegetacja rozpoczyna się dopiero w maju. Styrak to drzewo odporne na choroby oraz szkodniki.

Mniejsze drzewka okrywamy na zimę. W lecie powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu. Przy sadzeniu warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!