Encyklopedia roślin Krzewy Suchodrzew chiński

Suchodrzew chiński

(Lonicera pileata

Wysokość 0,5-1 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój nieregularny, płożący, rozłożysty
Kategorie
Suchodrzew chiński

(Lonicera pileata, autor: SB_Johnny, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Suchodrzew chiński (Lonicera pileata) to niewysoki, zimozielony krzew liściasty o szeroko rozłożystych pędach. Pochodzi z rodziny przewiertniowatych. Dorasta do 0,5-1 metra wysokości, rocznie przybiera około 50 centymetrów rozpiętości. Jego pokrój jest rozłożysty i nieregularny.

Suchodrzew chiński kwitnie na przełomie maja i czerwca. Białe lub różowe kwiaty rozwijają się w kątach liści, są mało widoczne i niezbyt dekoracyjne, nie robią szczególnego wrażenia. Po przekwitnieniu, miejsce kwiatów zajmują drobne, kuliste, ciemno fioletowe, przezroczyste owocostany. Są one dodatkową ozdobą krzewu, a przy okazji źródłem pożywienia dla ptaków. Liście drobne, skórzaste, lancetowate, zielone, błyszczące, ułożone w dwóch szeregach szczelnie porastają pędy.

Suchodrzew chiński to znakomita roślina okrywowa, chętnie wykorzystywana do wypełniania ogrodowych przestrzeni. Krzew wykorzystywany do nasadzeń na skarpach, skalniakach i nasypach. Sprawdza się w roli solitera, jak również jako żywopłot lub obwódka dla rabat. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często i chętnie sadzona jest na terenach zieleni miejskiej.

Uprawa suchodrzewu chińskiego

Lonicera pileata preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte od wiatrów, słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, co nie znaczy, że nie poradzi sobie na każdym typowym podłożu ogrodowym. Gatunek nie do końca mrozoodporny. Na czas zimowy, a zwłaszcza młode osobniki wymagają okrycia. Aby zapobiec zamarznięciu pędów, osłaniamy krzew matami, lub agrowłókniną. Roślina posiada duże możliwości regeneracyjne.

Suchodrzew chiński dobrze znosi cięcia. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, od końca lutego do końca marca, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Usuwamy chore, zmarznięte, rzadko ulistnione i nadmiernie wyrośnięte pędy, co powoduje obfitsze zagęszczenie rośliny. Nawożenie nie jest konieczne, chyba że zauważymy że krzew słabiej rośnie lub mniej kwitnie, w takim wypadku możemy go zasilić w marcu lub na przełomie września i października wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

Suchodrzew chiński najłatwiej rozmnożyć przez zdrewniałe sadzonki pędowe i przez odkłady. Do gruntu sadzimy wiosną lub jesienią, kiedy zagrożenie przymrozków już minęło. Gatunek dobrze znosi krótkotrwałe susze, jeśli jednak okres bezdeszczowy się przedłuża, to należy niezwłocznie roślinę nawadnić.

Do najpopularniejszych odmian suchodrzewu chińskiego należą:

  • ‘Moss Green’– odmiana niska, szeroka o żywo zielonych liściach, dorasta do około 0,5 metra wysokości
  • ‘Variegata’– odmiana o zielonych liściach z kremowo-białą obwódką, dorasta do około 1,5 metra wysokości
Skip to content