Encyklopedia roślin Krzewy Iglaste Świerk Biały ‘Daisy’s White’

Świerk Biały ‘Daisy’s White’

Picea glauca ‘Daisy’s White’

Wysokość 0,8-1 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój stożkowaty
Kategorie
Świerk Biały ‘Daisy’s White’

Picea glauca ‘Daisy’s White’, autor: Dmitriy Konstantinov, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Świerk Biały ‘Daisy’s White’ (Picea glauca ‘Daisy’s White’) jest to odmiana to karłowa, która bardzo wolno rośnie. Bez przycinania tworzy gęste, regularne stożki. Potrzebuje aż 10 lat by dorosnąć do ok. 80 cm wysokości, czyli w ciągu roku przyrost Świerka Białego ‘Daisy’s White’ to zaledwie 5-6 cm. Igły tej odmiany są lekko kłujące, umiejscowione wokół pędów i są króciutkie. Pędy przy tym są stosunkowo cienkie, przypominające wałeczek, a na ich końcach wyraźnie odznacza się pąk szczytowy. Świerk ten charakteryzuje się jasną, kremową barwą wiosennych przyrostów, natomiast drugi (letni) przyrost jest już wyłącznie zielony. Świerk biały ‘Daisy’s White’ doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji ogrodowych wraz z innymi wolno rosnącymi roślinami iglastymi. Dobrze wygląda na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych, a także uprawiany w donicach i pojemnikach.

Uprawa świerka białego ‘Daisy’s White’

Świerk biały ‘Daisy’s White’ to odmiana mało wymagająca, najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i stale wilgotnych, radzi sobie na większości przeciętnych podłoży ogrodowych. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, ale nie może rosnąć w pełnym słońcu, ponieważ młode przyrosty mogą w czasie upałów mogą zostać uszkodzone. Świerk biały ‘Daisy’s White’ pod koniec wiosny lub latem może być atakowany przez szkodniki (przędziorki). Jeśli zauważymy żółknięcie liści, wówczas należy zrobić oprysk środkiem do zwalczania przędziorków (akarycydem).

Ta odmiana świerka białego jest co prawda mrozoodporna, jednak lepiej jest okrywać ją w trakcie najtęższych mrozów choćby biała agrowłókniną, zwłaszcza gdy roślina jest młoda. W trakcie uprawy warto skracać mocno rosnące pędy boczne. Igły rośliny są wrażliwe na psi mocz – po kontakcie z nim żółkną i opadają. Świerk biały Daisy’s White’ dobrze znosi cięcia i formowania. Krzew nawozimy w momencie kiedy młode listki pojawią się na krzewie, od marca do końca lipca.

Skip to content