Encyklopedia roślin Krzewy Iglaste Świerk Pospolity ‘Nidiformis’

Świerk Pospolity ‘Nidiformis’

Picea abies ‘Nidiformis’

Wysokość 0,5-1 m
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina, liście
Pokrój płaskokulisty
Kategorie
Świerk Pospolity ‘Nidiformis’

Picea abies ‘Nidiformis’, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Świerk Pospolity ‘Nidiformis’ (Picea abies ‘Nidiformis’) to charakterystyczna odmiana karłowa o pokroju płasko kulistym z lekkim zagłębieniem pośrodku. Krzew o bardzo powolnym wzroście, po 10 latach uprawy uzyskuje 40 centymetrów wysokości i około 1 metra rozpiętości. Odmiana ‘Nidiformis’ w młodym wieku ma kształt kulisty, z upływem czasu staje się szerszy niż wyższy oraz lekko asymetryczny, przypominający gęste, duże gniazdo. Po wielu latach może osiągnąć około 1 metra wysokości i 1,5 metra rozpiętości.

Świerk pospolity ‘Nidiformis’ ma wąskie, krótkie, zielone igły. Jego pędy są cienkie, krótkie, złożone regularnie. Największą dekoracyjność iglak wykazuje wiosną, kiedy to pokazują się nowe, długie, soczysto zielone przyrosty. Świerk pospolity ‘Nidiformis’ pięknie dekoruje małe ogródki przydomowe, rabaty, wrzosowiska, ogródki skalne, a także uprawiany na tarasach i balkonach w pojemnikach i donicach.

Uprawa świerka pospolitego ‘Nidiformis’

Świerk pospolity ‘Nidiformis’ jest wrażliwy na suche powietrze i zanieczyszczenia przemysłowe, dlatego nie powinniśmy sadzić go przy ruchliwych ulicach czy drogach. Preferuje gleby świeże, przepuszczalne, lekko kwaśne, najlepiej rośnie na podłożu gliniasto-piaszczystym o umiarkowanej wilgotności lecz nie podmokłej. Świerk pospolity ‘Nidiformis’ najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, w ustronnym miejscu, gdzie nie wieją silne wiatry. Poradzi sobie również z lekkim zacienieniem.

Odmiana odporna na niskie temperatury, nie wymaga zabezpieczeń na zimę. Świerk pospolity ‘Nidiformis’ możemy sadzić przez cały rok, pomijając przymrozki, jednak najbezpieczniejszą porą będzie lato. Iglak nie wymaga drastycznych cięć, jedynie lekkie zabiegi korygujące, najlepiej wykonać to w kwietniu lub maju. Świerk pospolity ‘Nidiformis’ nie zawiązuje szyszek. W czasie przedłużających się susz, ‘Nidiformis potrzebuje systematycznego nawadniania i zraszania.

Skip to content