Encyklopedia roślin Drzewa Świerk pospolity

Świerk pospolity

Picea abies

Wysokość 30-40 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój regularny, stożkowaty
Kategorie
Świerk pospolity

Picea abies, autor: Couleur/pixnio.com

Świerk pospolity (Picea abies) to długowieczne, zimozielone, majestatycznie duże drzewo, z rodziny sosnowatych. Tworzy stożkowe, smukłe, regularne korony. Najstarsze (dolne) gałęzie drzew z wiekiem opadają ku ziemi, a młodsze (górne) pozostają w większości poziome. Świerk pospolity to gatunek lasotwórczy i jedyny występujący w Polsce w warunkach naturalnych. Gatunek ten jest drugim po jodle naszym rodzimym największym drzewem. Świerk pospolity dorasta do 30-40 metrów wysokości i 1,5-2 metrów rozpiętości. Igły jego są krótkie, czterokanciaste, sztywne i ostro zakończone. Na pędzie wyrastają promieniście otaczając gałązki. Wyrastające na wiosnę młode pędy świerka są jasnozielone i pięknie kontrastują z ciemną zielenią starszych, które utrzymują się na gałęziach od 5-7 lat. Pędy rośliny są brązowe lub czerwone, nagie lub nieznacznie drobno owłosione. Świerk pospolity wytwarza długie, lancetowate, gładkie, jasnobrązowe szyszki, złożone z miękkich łusek, które dojrzewają jesienią i opadają po wysypaniu się z nich nasion. Świerk pospolity często sadzony jest w dużych ogrodach, na terenie zieleni osiedlowej na działkach i w parkach. Może pełnić rolę żywopłotu.

Uprawa świerka pospolitego

Świerk pospolity do dobrego rozwoju wymaga wilgotnego i czystego powietrza, a także umiarkowanie żyznych gleb. Preferuje ziemię próchniczą, piaszczysto-gliniastą, umiarkowanie wilgotną. Świerk pospolity dobrze znosi cień ale jest bardzo wrażliwy na suszę i upały. Roślina ta jest mało odporna na działanie silnych wiatrów ze względu na płytki system korzeniowy. Świerk pospolity doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami. Drewno świerka, z racji tego że jest jasne, miękkie i elastyczne znajduje zastosowanie w budownictwie, a także w branży muzycznej – wytwarza się z niego różnego rodzaju instrumenty. Stanowi również cenny surowiec w przemyśle papierniczym.

Do najpopularniejszych odmian świerka pospolitego zaliczamy:

  • ‘Nidiformis’ – odmiana karłowa, o płaskim pokroju, dorasta do 1,5 m wysokości
  • ‘Pendula’ odmiana o kolumnowym pokroju, bez wyraźnego przewodnika, szybko rosnąca, osiąga 8 m wysokości.
  • ‘Pusch’ – odmiana karłowa o płasko kulistym pokroju, wytwarza charakterystyczne czerwone szyszki, dorasta do 1 m wysokości.
Skip to content