Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Szeflera drzewkowata

Szeflera drzewkowata

Schefflera arboricola

Wysokość do 100 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Szeflera drzewkowata

Schefflera arboricola, autor: David J. Stang, commons.wikimedia.org

Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) jest krzewem z rodziny araliowatych, pochodzącym z Tajwanu. Roślina ta jest w cieplejszych rejonach świata uprawiana jako krzew ogrodowy, a tam, gdzie jest dla niej za zimno, bardzo często w doniczkach.  

Szeflera drzewkowata w uprawie doniczkowej dorasta do nawet 2-3 m wysokości (w naturze jest to 4-5 m). Tworzy wzniesiony, wielopędowy krzew, wciąż pnąc się w górę. Ma duże, dłoniaste liście (składające się z 7-9 listków), które osadzone są na długich ogonkach. Liście są błyszczące, mają ciemnozieloną barwę, często z jaśniejszymi a nawet żółtymi przebarwieniami. W uprawie doniczkowej kwitnie niezwykle rzadko i nie wydaje owoców, natomiast w naturze tworzy drobne, pierzaste kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany. Po przekwitnięciu ukazują się początkowo pomarańczowe a z czasem czerwono-bordowe owoce, które zebrane są w duże kiście.  

Uprawa szeflery drzewkowatej

Szeflera drzewkowata wymaga lekko kwaśnej, żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi. Dobrze znosi przycinanie, co powoduje, że wypuszcza nowe pędy, ładnie się zagęszczając. Taki ucięty wierzchołek można włożyć do naczynia z wodą i spróbować ukorzenić, choć nie jest to proste. Szeflera lubi ciepło i jasne stanowisko (ale nie bezpośrednie nasłonecznienie). Latem będzie się świetnie czuła wyniesiona na zewnątrz. Jesienią musi wrócić do pomieszczenia a zimą potrzebuje okresu spoczynku w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. 

Co kilka lat powinno się roślinę przesadzić do świeżej ziemi i większej doniczki. Błędy uprawowe bardzo szybko dają o sobie znać w postaci opadania liści. A szeflera nie lubi przelania, przeciągów, przechłodzenia, zbyt suchego powietrza czy przegrzania zimą.

Skip to content