Encyklopedia roślin Krzewy Tawuła nippońska

Tawuła nippońska

Spiraea nipponica

Wysokość do 1 -2 m
Kwitnienie IV
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój krzaczasty, rozłożysty, wyprostowany
Kategorie
Tawuła nippońska

Spiraea nipponica, autor: Aleksandrs Balodis, commons.wikimedia.org

Tawuła nippońska (Spiraea nipponica) jest krzewem należącym do rodziny różowatych. Ma ciekawy, wyprostowany, lekko rozłożysty pokrój. Zdarzają się również krzewy o pokroju półkulistym a nawet kulistym. Przeważnie dorasta do 2 metrów, ale w sprzyjających warunkach może to być nawet 3 m. Roślina ma giętkie pędy o tendencji do pokładania się. Liście mają kształt odwrotnie jajowaty lub owalny, od spodu mają barwę niebieskozieloną, wierzch ciemnozielony. 

Tawuła zaczyna kwitnąć w czerwcu, krzew jest oblepiony białymi, drobnymi, zebranymi w baldachogrona kwiatami. Osadzone są na krótkopędach. Wiele z odmian jest w pełni mrozoodpornych. Tawuła jest rośliną miododajną, bardzo atrakcyjną dla zapylaczy. 

Uprawa tawuły nippońskiej

Najlepiej jest wybrać roślinie stanowisko mocno nasłonecznione, będzie wówczas bardziej obficie kwitnąć. Poradzi sobie jednak nawet w półcieniu. Nie ma dużych wymagań glebowych, wystarczy średnio żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Roślina dobrze znosi zimowy klimat i okrycia wymagają tylko młode krzewy. Nie ma również problemu z krótkotrwałymi suszami. Rzadko atakowana przez szkodniki i choroby. 

Roślina lubi i powinna być przycinana, będzie się mocniej rozkrzewiała i bujniej kwitła. Dobrze jest wiosną obsypać ją kompostem, choć nie wymaga specjalnego nawożenia. Rozmnaża się przez sadzonki zielne lub odrosty korzeniowe.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!