Encyklopedia roślin Krzewy Tawuła nippońska

Tawuła nippońska

Spiraea nipponica

Wysokość do 1 -2 m
Kwitnienie IV
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój krzaczasty, rozłożysty, wyprostowany
Kategorie
Tawuła nippońska

Spiraea nipponica, autor: Aleksandrs Balodis, commons.wikimedia.org

Tawuła nippońska (Spiraea nipponica) jest krzewem należącym do rodziny różowatych. Ma ciekawy, wyprostowany, lekko rozłożysty pokrój. Zdarzają się również krzewy o pokroju półkulistym a nawet kulistym. Przeważnie dorasta do 2 metrów, ale w sprzyjających warunkach może to być nawet 3 m. Roślina ma giętkie pędy o tendencji do pokładania się. Liście mają kształt odwrotnie jajowaty lub owalny, od spodu mają barwę niebieskozieloną, wierzch ciemnozielony. 

Tawuła zaczyna kwitnąć w czerwcu, krzew jest oblepiony białymi, drobnymi, zebranymi w baldachogrona kwiatami. Osadzone są na krótkopędach. Wiele z odmian jest w pełni mrozoodpornych. Tawuła jest rośliną miododajną, bardzo atrakcyjną dla zapylaczy. 

Uprawa tawuły nippońskiej

Najlepiej jest wybrać roślinie stanowisko mocno nasłonecznione, będzie wówczas bardziej obficie kwitnąć. Poradzi sobie jednak nawet w półcieniu. Nie ma dużych wymagań glebowych, wystarczy średnio żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Roślina dobrze znosi zimowy klimat i okrycia wymagają tylko młode krzewy. Nie ma również problemu z krótkotrwałymi suszami. Rzadko atakowana przez szkodniki i choroby. 

Roślina lubi i powinna być przycinana, będzie się mocniej rozkrzewiała i bujniej kwitła. Dobrze jest wiosną obsypać ją kompostem, choć nie wymaga specjalnego nawożenia. Rozmnaża się przez sadzonki zielne lub odrosty korzeniowe.

Skip to content