Encyklopedia roślin Krzewy Tawuła norweska / Tawuła szara ‘Grefsheim’

Tawuła norweska / Tawuła szara ‘Grefsheim’

Spiraea x cinerea ‘Grefsheim’

Wysokość 1,5 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój krzaczasty, rozłożysty
Kategorie
Tawuła norweska – Tawuła szara ‘Grefsheim’

Spiraea x cinerea ‘Grefsheim’, autor: Kor!An (Андрей Корзун), CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Tawuła norweska/Tawuła szara ‘Grefsheim’ (Spiraea x cinerea ‘Grefsheim’) to przepiękny, wiosenny krzew liściasty o fantastycznych walorach dekoracyjnych. Odmiana ‘Grefsheim’ dorasta do około 1,5 metra wysokości i podobnej rozpiętości, posiada rozłożysty, szeroki pokrój. Głównym walorem dekoracyjnym rośliny są białe kwiaty, które bardzo licznie rozwijają się w kwietniu i maju. Kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych, jeszcze bezlistnych pędach. Zebrane są w niewielkie baldachogrona i dosłownie oblepiają całą roślinę, sprawiając wrażenie wielkiego białego bukietu.

Tawuła norweska ‘Grefsheim’ tworzy cienkie, rozgałęzione, brązowe, miękko owłosione pędy, malowniczo przewieszające się na boki. Liście drobne, sezonowe, lekko omszone, szarozielone, jesienią przebarwiają się na żółty kolor.

Odmiana ‘Grefsheim’ dobrze prezentuje się w formie luźnych jak i formowanych żywopłotów. Często wykorzystywana w nasadzeniach zieleni miejskiej i osiedlowej, przy ruchliwych ulicach, na skarpach, w ogrodach przydomowych. Pięknie prezentuje się jako soliter na ładnie przystrzyżonym trawniku i na podwyższonych rabatach.

Uprawa tawuły norweskiej / tawuły szarej ‘Grefsheim’

Tawuła szara ‘Grefsheim’ to roślina całkowicie mrozoodporna, nie wymaga okryć zimowych, odporna na choroby, ataki szkodników, nie wymaga oprysków. Odmianę podlewamy jedynie w czasie suszy i po przesadzeniu, doskonale znosi przesuszenie. Nadmiar wody może spowodować zamieranie krzewu.

Tawuła norweska ‘Grefsheim’ nie ma szczególnych wymagań, jest tolerancyjna w stosunku do podłoża na którym będzie uprawiana. Odpowiada jej gleba żyzna, przepuszczalna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna, ‘Grefsheim’ będzie dobrze się również rozwijać w miejscu z nieco gorszym podłożem, może poza glebami ciężkimi i gliniastymi. Najpiękniej rozkwita na stanowisku słonecznym, w lekkim półcieniu też sobie doskonale poradzi.

Tawuła szara z racji obfitego kwitnienia potrzebuje składników odżywczych, roślinę zasilamy od kwietnia do maja, w odstępach co 2-3 tygodnie wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Tawułę przycinamy zaraz po przekwitnięciu (maj-czerwiec), zabieg ten ma na celu skorygowanie jej pokroju. Choć tak naprawdę nie jest to obowiązkowe, z wyjątkiem formowanych żywopłotów.

Tawułę szarą ‘Grefsheim’ rozmnaża się bardzo łatwo za pomocą sadzonek pędowych. Do gruntu sadzimy od kwietnia do października, kiedy minie czas przymrozków. Odmiana odporna na zanieczyszczenia powietrza.

Skip to content