Encyklopedia roślin Byliny Tiarella sarcolistna

Tiarella sarcolistna

Tiarella cordifolia

Wysokość do 35 cm
Kwitnienie IV, V, VI
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój płożący, wzniesiony
Kategorie
Tiarella sarcolistna

Tiarella cordifolia, autor: David J. Stang, commons.wikimedia.org

Tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia) jest niewielkich rozmiarów byliną należącą do rodziny skalnicowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie spotkać ją można zarówno w lasach, gdzie jest jednym z elementów leśnego runa, jak i uprawianą w przydomowych ogrodach. Dorasta do 35 cm wysokości. Jej liście są jasne i delikatne o sercowatym kształcie i delikatnie karbowanych brzegach. Wyrasta ich mnóstwo, tworząc nad powierzchnią ziemi zwartą kopułę, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Jesienią liście przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy. 

Tiarella zaczyna kwitnąć wiosną, jej kwiatki są drobniutkie, zebrane w groniaste, puszyste kwiatostany. Wytwarza dużo długich rozłogów, dzięki którym wciska się w każde miejsce, dokładnie okrywając podłoże. Może rosnąć w cieniu drzew, krzewów lub innych, wyższych bylin. 

Uprawa tiarelli sercolistnej

Tiarella sercolistna ma dość duże wymagania glebowe. Ziemia powinna być próchnicza, przepuszczalna i wilgotna. W suchej, gliniastej, ciężkiej i zimnej roślina nie będzie rosnąć. Najlepiej wybrać stanowisko półcieniste, ale dobrze poradzi sobie rosnąc w cieniu, choć będzie wówczas słabiej kwitnąć. Jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga okrywania. 

Na końcach rozłogów tworzy gotowe sadzonki, dzięki którym bez problemu można tiarellę rozmnożyć. Jeśli nie zależy nam na tym, by potomstwo odziedziczyło cechy rośliny matecznej, można ją również rozmnożyć przez wysiew nasion. 

Roślina idealnie nadaje się do zadarniania tereny, zwłaszcza pod drzewami, gdzie rzadko która roślina jest w stanie rosnąć. Można ją również uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content