Encyklopedia roślin Krzewy Truskawka

Truskawka

Fragaria x ananassa

Wysokość 10-45 cm
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność owoce
Pokrój płożący, rozłożysty
Kategorie
Truskawka

Fragaria x ananassa, autor: Formulax, commons.wikimedia.org

Truskawka (Fragaria x ananassa) jest byliną należącą do rodziny różowatych. Jest efektem skrzyżowania dwóch poziomek: chilijskiej oraz kalifornijskiej. 

Truskawka dorasta do 45 cm wysokości, ale przy okazji tworzy również liczne rozłogi. Pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj w maju lub czerwcu. Kwiatki są pojedyncze w kolorze żółtawobiałym i mają po pięć płatków. Bylina ma lśniące, trójlistkowe liście. Owoce to czerwone jagody, pierwsze pojawiają się na krzewach w czerwcu. Często truskawka owocuje przez całe lato. 

Uprawa truskawki

Podłoże dla truskawki powinno być bogate w składniki odżywcze, próchnicze i żyzne o lekko kwaśnym odczynie. Najwyższe plonu uzyska się wybierając dla niej miejsce nasłonecznione. Przed sadzeniem dobrze jest podłoże wzbogacić dobrze przerobionym obornikiem a następnie wyściółkować, co pozwoli ograniczyć liczebność chwastów i zatrzyma wilgoć w podłożu. Truskawka ma bardzo płytki system korzeniowy, do tego lubi wilgotne podłoże, trzeba ją zatem systematycznie podlewać a żyzną ziemię zapewnić nawożąc nawozami organicznymi. Idealnie sprawdza się w tym wypadku kompost. Jeśli mimo ściółkowania pojawiają się chwasty, należy je na bieżąco usuwać. Po zakończeniu plonowania liście truskawki należy skosić. Zapewni to bardziej obfite plony w przyszłym sezonie

Owoce truskawki są bardzo smaczne, wykorzystywane są zatem w bardzo szerokim zakresie jako owoce deserowe, do soków, kompotów, dżemów, konfitur a także do mrożenia. Są bogatym źródłem witaminy C, antocyjanów a także żelaza i fosforu.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!