Encyklopedia roślin Pnącza Kwitnące Latem Wiciokrzew browna
wiciokrzew browna

, autor:

Wiciokrzew Browna

Lonicera brownii

Wysokość do 3 m
Kwitnienie VI – X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce, liście
Pokrój pnącze
Kategorie
wiciokrzew browna

Wiciokrzew Browna, autor: Matt Lavin, Wikipedia CC BY-SA 2.0

Wiciokrzew Browna (Lonicera brownii) jest ozdobnym pnączem, które należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae) i jest gatunkiem mieszańcowym. Powstał po skrzyżowaniu Lonicera sempervirens z Lonicera hirsuta.

Wiciokrzew Browna dorasta do około 3 m. Chwyta się podpór owijając się wokół za pomocą pędów. Cechą charakterystyczną są piękne, jaskrawo wybarwione kwiaty w kolorach żółtym przechodzącym w pomarańcz aż do żywej czerwieni. Roślina rozpoczyna kwitnienie w czerwcu, by zachwycać kwiatami w kształcie rurek aż do października. Kielichy mają ok. 4 centymetry długości i są zebrane w nibyokółki. Kwiaty są delikatnie i ładnie pachną. Liście wiciokrzewu są średniej wielkości jajowate lub w kształcie elipsy. Liście podkwiatowe są zrośnięte tarczowo. Od sierpnia do października zaczynają pojawiać się również dekoracyjne, błyszczące owoce (jagody) w kolorze pomarańczowo-czerwonym.

Wiciokrzew Browna – uprawa

Wiciokrzew Browna oczywiście najlepiej będzie się czuł na glebach żyznych i przepuszczalnych, ale bez problemu będzie rósł na glebie nawet słabej jakości. Natomiast nie czuje się dobrze na terenach suchych o podłożu kwaśnym. Pnącze jest mrozoodporne. Dobrze znosi cięcia, ale generalnie powinien być puszczony na żywioł. Jedynie co kilka lat powinno się wycinać stare pędy by go odmłodzić. Dość odporny na szkodniki i choroby, najbardziej trzeba uważać na mszyce i mączniaka prawdziwego.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!