Encyklopedia roślin Pnącza Kwitnące Latem Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski

Lonicera periclymenum

Wysokość do 6 m
Kwitnienie V, VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne, zacienione
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, owoce
Pokrój pnący
Kategorie
wiciokrzew pomorski

Lonicera periclymenum, autor: Luc Viatour, Wikipedia CC BY-SA 3.0

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) jest pnączem należącym do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Jego środowiskiem naturalnym jest Europa, w tym Polska.

Roślina z łatwością owija się pędami wokół podpór i pnie się na wysokość od 3 do 6 m. Wiciokrzew ten ma delikatne, pięknie pachnące i dekoracyjne kwiaty. Powstają na końcach pędów, mają kształt rurki z kremowym wnętrzem i fioletowo-czerwonym wierzchem. Na miejscu kwiatów powstają pod koniec lata kuliste owoce barwy czerwonej, które utrzymują się na pędach aż do przymrozków. Liście wiciokrzewu są duże i eliptyczne i prawie do końca października są pięknie na zielono wybarwione.

Wiciokrzew pomorski – uprawa

Wiciokrzew pomorski ma niewielkie wymagania glebowe i zadowoli się każdym ogrodowym podłożem. Oczywiście mając podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym będzie prezentował się bardziej okazale i będzie bardziej obficie kwitł. Lubi stanowiska jasne, ale nie przepada za bezpośrednim, ostrym słońcem. Dobre czuje się pod niezbyt zwartymi koronami drzew. Pnącze dość dobrze znosi mrozy, ale powinno się u nasady pędów usypywać wysoki kopczyk z liści, trocin czy kompostu bowiem w tych miejscach najczęściej przemarza.

Wiciokrzew można dowolnie przycinać, ale nie wymaga cięcia poza odmładzającymi raz na kilka lat wiosną, gdy powinno się wyciąć kilka starych pędów

Ich system korzeniowy jest dość płytki, dlatego w okresach suszy trzeba pnącze podlewać. Ale nie przelewać. Przy okazji powinno się choć raz w sezonie zasilić pnącza nawozem, najlepiej organicznym. Jeśli mineralnym, to zawierającym zwiększoną dawkę azotu i fosforu.

Roślina odporna na szkodniki i choroby. Uważać należy jedynie na mszyce i mączniaka prawdziwego.

Skip to content