Encyklopedia roślin Krzewy Wrzos pospolity

Wrzos pospolity

Calluna vulg

Wysokość 0,4 m
Kwitnienie IX, VII, VIII, X, XI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina, kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, wzniesiony
Kategorie
Wrzos pospolity, wrzos zwyczajny

Calluna vulg, autor: niepodaje/pixabay.com

Wrzos pospolity vel wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) to wieloletnia, zimozielona, wdzięczna krzewinka, jedna z najpopularniejszych roślin łąkowo-leśnych, należących do rodziny wrzosowatych. Wrzos pospolity jest też bardzo cenioną, ozdobną rośliną ogrodową. Ta niewysoka krzewinka dorasta zazwyczaj do 30-40 centymetrów wysokości i podobnej rozpiętości, tworzy charakterystyczne kobierce przypominające wrzośca.

Wrzos pospolity kwitnie od lipca do października, a niektóre jego odmiany nawet do pierwszych przymrozków. Jego drobne, beczułkowate kwiaty mogą być w kolorach różowo-liliowym, fioletowym białym, a niekiedy czerwieni. Liście igiełkowate, najczęściej są jasno lub ciemnozielone, szare, ale zdarzają się okazy o liściach żółto zielonych i pomarańczowych. Wrzos pospolity znajdzie zastosowanie w każdego typu ogrodzie. Pięknie wygląda na rabatach, skalniakach czy w kompozycjach z roślinami iglastymi. Najlepiej jednak wrzosy prezentują się sadzone w grupach, przypominając naturalne leśne wrzosowisko. Możemy go uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Uprawa wrzosu pospolitego

Wrzos pospolity najlepiej czuje się na otwartych i nasłonecznionych stanowiskach. Gleba powinna być kwaśna(pH 4,0 do 5,5), próchnicza i dobrze przepuszczalna. Krzewinka nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy przy jej pielęgnacji. Wrzos pospolity wymaga podlewania tylko wtedy, gdy panują duże upały i susza. Zbyt częste i obfite podlewanie może im tylko zaszkodzić. Roślinę zasilamy dopiero w drugim roku uprawy, nawozem do wrzosów i wrzośców, można go zastąpić nawozem do roślin kwasolubnym.

Wrzos pospolity wymaga wczesnowiosennego cięcia, w okresie od marca do kwietnia, przycinamy pędy tuż poniżej przekwitniętych kwiatów. Ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża wokół rośliny korą sosnową, ogranicza to rozwój chwastów i chroni młode krzewy przed przemarznięciem, a latem przed suszą. Najpopularniejszym sposobem rozmnażania wrzośców jest sadzonkowanie. Wrzos pospolity do gruntu może być sadzony wiosną i jesienią. Roślina odporna na niskie temperatury, choroby i zanieczyszczenia powietrza.

Do najpopularniejszych odmian wrzosu pospolitego zaliczamy:

  • ‘Boskoop’– odmiana o żółtych liściach i delikatnych liliowych kwiatach
  • ‘Dark Star’– odmiana intensywnie rubinowo-czerwonych kwiatach, kwitnie we wrześniu
  • ‘Long White’– odmiana o białych kwiatach i zielonych liściach
  • ‘White Lawn’ odmiana najwolniej rosnąca, o białych kwiatach, dorasta do 10cm wysokości
Skip to content