Encyklopedia roślin Krzewy Do Pojemników Wrzosiec krwisty (czerwony) ‘Vivellii’

Wrzosiec krwisty (czerwony) ‘Vivellii’

Erica carnea ‘Vivellii’

Wysokość 0,15-0,25 m
Kwitnienie III, IV, V
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój płożący, wzniesiony
Kategorie
Wrzosiec czerwony ‘Vivelii’

Erica carnea ‘Vivellii’, autor: CatalpaSpirit, Wikipedia CC BY-SA 4.

Wrzosiec krwisty (czerwony) ‘Vivellii’ (Erica carnea Vivellii) to gęsty, karłowy krzew o wzniesionym, z czasem dywanowym pokroju. Wolno rosnąca krzewinka osiągająca niewielkie rozmiary. Dorasta do 15-25 centymetrów wysokości i około 80 centymetrów szerokości. Wrzosiec czerwony ‘Vivellii’ kwitnie od stycznia do kwietnia (kwiaty rozwijają się już pod śniegiem), ale okres jej prawdziwej dekoracyjności przypada od marca do maja. Kwiaty wrzośca czerwonego są dość duże, dzwonkowate, ciemnofioletowe i liczne, zebrane w duże grona na wierzchołkach pędów. Pędy pokładają się, a jego listki są igiełkowate o jasnozielonym zabarwieniu. 

Wrzosiec krwisty ‘Vivellii’ często wykorzystywany jest jako roślina okrywowa w ogrodach przydomowych i parkach, jak również na skalniaki.

Uprawa wrzośca czerwonego ‘Vivellii’

Najlepszą glebą pod uprawę tego krzewu jest ziemia torfowa lub piaszczysta. Stanowisko dla wrzośca czerwonego powinno być nasłonecznione, lub lekko zacienione i osłonięte. Mimo tego, że wrzosiec krwisty jest dość mrozoodporny, warto zadbać o roślinę chroniąc ją przed ostrymi zimami, okrywając krzew gałązkami iglastymi. Możemy przycinać wrzośca w okresie wiosny zaraz po kwitnieniu. Rozmnaża się przy wykorzystaniu sadzonek. Roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły. Wrzosiec czerwony ‘Vivellii’ posiada płytki system korzeniowy, który utrudnia mu pobieranie wody, więc nie zapominajmy o regularnym podlewaniu.

Wrzosiec czerwony ‘Vivellii’

Wrzosiec czerwony ‘Vivelii’, źródło: Depositphotos.com

Skip to content