Encyklopedia roślin Krzewy Wrzosiec

Wrzosiec

Erica

Wysokość do 30 cm
Kwitnienie III, IV, V
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój kępy, krzaczasty
Kategorie
Wrzosiec drzewiasty

Erica, autor: Jean-Pol GRANDMONT, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Wrzosiec (Erica) to zimozielona, wieloletnia krzewinka o dużych walorach dekoracyjnych, należy do grupy roślin wrzosowatych, będącymi roślinami kwasolubnymi. Obejmuje aż ok. 840 gatunków. Dorasta do 30 centymetrów wysokości i tworzy zwarte, gęste kępy. Wrzosiec zakwita już pod koniec lutego, kwitnienie może trwać nawet do maja. Kwiaty liczne, drobne, o beczułkowatym kształcie, zebrane w szczytowe baldachogrona, białe lub różowe. Ich pręciki są nieco dłuższe od płatków.

Wrzosiec posiada charakterystyczne, małe, łuskowate, osadzone skośnie, do wierzchołka pędów liście. Liście są zimozielone, igiełkowate, sprawiają wrażenie najeżonych, zdobią roślinę przez cały rok. Krzewinka jako roślina dekoracyjna znalazła zastosowanie w ogrodach na działkach.

Wrzosiec najlepiej prezentuje się sadzony w grupach , tworząc barwne wrzosowiska. Często wykorzystywany jako roślina okrywowa lub kwiat cięty. Sprawdzi się również sadzony w pojemnikach, jako dekoracja balkonów czy tarasów. Pięknie prezentuje się na rabatach, skalniakach z innymi odmianami.

Uprawa wrzośca

Wrzosiec najpiękniej prezentuje się na stanowisku dobrze nasłonecznionym, lub półcienistym. Posadzone na zacienionych miejscach, wykazują nieco mniejsze kwiaty. Potrzebuje podłoża o kwaśnym odczynie (pH 4,5- 5). Gleba powinna być próchnicza, przepuszczalna z domieszką piasku, stale lekko wilgotna, nie za mokra ani nie za ciężka.

Wrzośce mają cienkie i delikatne korzenie, więc należy szczególnie zadbać o odpowiednią wilgoć ziemi gdzie rośnie. Najlepszym sposobem to ściółkowanie podłoża wokół krzewinki, możemy zastosować grubą warstwę drobnych wiórków lub zmieloną korę sosnową. W okresach przedłużających się susz, należy pamiętać o podlewaniu, używając wody miękkiej lub deszczówki. Wrzośce powinno się przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną zasilić. W tym celu możemy zastosować nawozy dla roślin wrzosowatych, które dodatkowo zakwaszają podłoże. Ważnym zabiegiem jest również przycinanie rośliny.

Wrzośce kwitną wczesną wiosną, dlatego krzewinkę należy przyciąć zaraz po przekwitnięciu. Tniemy tuż poniżej przekwitłych kwiatostanów, nie naruszając zielonych liści. Najpopularniejszą metodą rozmnażania wrzośców jest sadzonkowanie. Sadzonki pędowe pobieramy z roślin w okresie wegetacji, od czerwca do września. Na miejsce stałe wysadzamy wiosną, od marca do końca kwietnia lub jesienią, od połowy września do października. Wrzośce wykazują średnią odporność na mrozy, dlatego przed zimą krzewinki należy zabezpieczyć na wypadek przemarznięcia. Okrywamy roślinę agrowłókniną i gałązkami iglaków.

Wrzośce mają bardzo szerokie zastosowanie. Wiele gatunków wykorzystywanych jest jako rośliny ozdobne. Są to też rośliny miododajne. Drewno wrzośców wykorzystywane jest do wytwarzania drewnianej galanterii, a np. korzeń wrzośca drzewiastego (Erica arborea) jest materiałem do wyrobu fajek.

Gatunki wrzośców najczęściej uprawiane w Polsce:

  • wrzosiec krwisty (Erica carnea), w. czerwony, w. wiosenny
  • wrzosiec darlejski (Erica × darleyensis)
Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content