Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Zanokcica gniazdowa
Zanokcica gniazdowa

, autor:

Zanokcica gniazdowa

Asplenium nidus

Wysokość do 70 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność rozety liściowe, liście
Pokrój wzniesiony, rozłożysty
Kategorie
Zanokcica gniazdowa

Zanokcica gniazdowa, autor: anthonypaz, depositphotos

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) jest paprocią tropikalną z rodziny zanokcicowatych. W warunkach naturalnym można ją spotkać w podzwrotnikowych rejonach Indii a także w Australii. U nas jest coraz bardziej popularną rośliną doniczkową. Jako ozdoba salonu może dorastać do 70 cm wysokości. Ma charakterystyczne, niezwykle ciekawe liście, które są długie, lancetowate, dość szerokie (10-15 cm) a przy tym mocno pomarszczone i potrafią się jeszcze przy końcach rozszczepić. 

Liście wyrastają ze środka rozety, tak jak to ma miejsce u wszystkich paproci. Rośliny rozmnażają się poprzez zarodniki, które rozwijają się w zarodniach na spodzie liści. Roślina jest epifitem, żyje najczęściej na innej roślinie traktując ją jako podporę (nie jest pasożytem) a składniki pokarmowe czerpie z powietrza. 

Uprawa zakocicy gniazdowej

Zanokcica gniazdowa potrzebuje typowej ziemi dla paproci – lekkiej, przepuszczalnej, najlepiej torfowej o odczynie lekko kwaśnym. Potrzebuje miejsca półcienistego, w promieniach słońca bardzo szybko zmarnieje. Idealna temperatura to ta między 16 a 25°C, w niższej roślina może zacząć zamierać. 

Paprocie powinno się podlewać raz w tygodniu (w upale nieco częściej) wodą miękką, najlepiej deszczówką lub przegotowaną, odstaną. Zasilamy ją nawozami do paproci raz na kilka tygodni, ale zaprzestajemy zimą.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!