Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Żarnowiec miotlasty – uprawa i pielęgnacja

Żarnowiec miotlasty – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Żarnowiec miotlasty vel Szczodrzeniec (Cytisus scoparius)

Wysokość 1-2 m
Kwitnienie Vi, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna, umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, pędy
Pokrój krzaczasty, luźny, rozłożysty

Żarnowiec miotlasty vel Szczodrzeniec (Cytisus scoparius) to dekoracyjny, mało wymagający krzew liściasty z rodziny bobowatych. W naturalnych warunkach spotkać go można w południowej i środkowej Europie. Również u nas rośnie w naturze, ale są to osobniki zdziczałe. Porasta sucha i piaszczyste zbocza, skarpy, wrzosowiska i rośnie na obrzeżach lasów sosnowych. Jest również chętnie uprawiany w ogrodach ze względu na atrakcyjne, miododajne kwiaty. Kiedy z jego pędów wytwarzano na wsiach miotły. Ziele żarnowca jest również surowcem zielarskim.

Żarnowiec miotlasty – jak wygląda

Żarnowiec miotlasty dorasta do 1,5-2 metra wysokości. Pokrój krzewu jest luźny i rozłożysty. Największą ozdobą żarnowca wiosną są kwiaty, a jesienią ciemnozielone pędy. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty pojawiają się bardzo obficie na zeszłorocznych pędach, skupione w kątach liści oraz na końcach gałązek. Są one motylkowe, miododajne, krótkoogonowe, o żółtym kolorze, w zależności od odmiany mogą przybrać kolor różowy, czerwony, dwubarwny lub pomarańczowy.

Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty, autor: Radler59 (talk) – Self-photographed, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Żarnowiec miotlasty, jak sama nazwa wskazuje tworzy rozgałęzione, cienkie, sztywne ciemnozielone kanciaste pędy, które pokryte są licznymi, drobnymi, zielonymi, odwrotnie jajowatymi listkami. U nasady trójlistkowe, a na samych końcach już pojedyncze.

Żarnowiec miotlasty po przekwitnięciu wytwarza owoce. Owoce dojrzewają w sierpniu, są nimi strąki o długości ok. 5 centymetrów, początkowo zielone, jedwabisto owłosione, później czerwono-brunatne, dojrzałe pękają i wysypują nasiona.

Roślina świetnie nadaje się do obsadzania stoków i skarp, pięknie prezentuje się na większych skalniakach i wrzosowiskach. Można go sadzić jako luźne żywopłoty, a także solitery. Często spotykany w nasadzeniach zieleni miejskiej oraz parkach, dobrze wygląda w towarzystwie iglaków, roślin wrzosowatych i rododendronów. Sadzi się go również w celu umocnienia wydm.

Uprawa żarnowca miotlastego

Żarnowiec miotlasty wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego, osłoniętego od silnych wiatrów, może też rosnąć w lekkim półcieniu. Gleba powinna być piaszczysta, żwirowa, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie należy rośliny sadzić na ziemiach wapiennych, ciężkich i podmokłych. Krzew nie lubi przesadzania, należy od początku wybrać mu miejsce docelowe.

Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty, autor: Willow, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Zarówno uprawa jak i pielęgnacja żarnowca nie jest zbyt wymagająca. Roślina ta jest generalnie odporna zarówno na choroby jak i ataki szkodników.

Pielęgnacja żarnowca miotlastego

Żarnowiec miotlasty dobrze znosi krótkotrwałe susze, jako roślina należąca do rodziny bobowatych, posiada więc zdolność wiązania azotu z powietrza. U młodych sadzonek musimy zadbać o stałą wilgotność podłoża. Zabieg pielęgnacyjny w postaci cięcia formującego przeprowadzamy zaraz po kwitnieniu (koniec czerwca-lipiec), usuwamy również przekwitłe kwiatostany, pozbywamy się suchych, uszkodzonych, krzyżujących się pędów, a co kilka lat należy krzew odmłodzić, wycinając tuż przy ziemi wszystkie stare pędy.

Żarnowiec miotlasty nie wymaga specjalnego nawożenia, możemy przy okazji cięcia zasilić go dobrze przerobionym kompostem albo czasami podlać wodą z biohumusem. Jest to krzew nie do końca mrozoodporny, na czas zimowy należy zabezpieczyć roślinę okrywając go np. stroiszem. Jeśli jednak pędy nadziemne przemarzną, to najczęściej roślina odbija od korzeni. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie okryć całej rośliny przed silnymi, mroźnymi wiatrami, warto krzewy żarnowca ściółkować, a przed zimą usypać kopczyki z liści, słomy, kompostu lub trocin.

Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty, autor: Krzysztof Golik, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Żarnowca miotlastego najlepiej rozmnażać za pomocą półzdrewniałych sadzonek pędowych, które pobierane są latem. Wystarczy ściąć kilka pędów, pociąć na kilkunastocentymetrowe fragmenty i włożyć je do pojemników wypełnionych lekkim, wilgotnym podłożem. Do wiosny pędy będą już ukorzenione. Rośliny można również rozmnażać z nasion, które również wysiewa się do pojemników. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rozmnażając poszczególne odmiany żarnowca z nasion można nie uzyskać rośliny identycznej jak ta mateczna, może ona mieć np. inny kolor kwiatów. Do gruntu gotowe sadzonki sadzimy wiosną. Natomiast te kupione można sadzić zarówno wiosną jak i jesienią.

Fot. główna: Björn S… – Common Broom, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz