Encyklopedia roślin Krzewy Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty

Cytisus scoparius

Wysokość 1-2 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha, umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, pędy
Pokrój krzaczasty, luźny, rozłożysty
Kategorie
Żarnowiec miotlasty

Cytisus scoparius, autor: Björn S... - Common Broom, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) to dekoracyjny, mało wymagający krzew liściasty z rodziny bobowatych. Roślina dorasta do 1,5-2 metra wysokości, jego pokrój jest luźny i rozłożysty. Największą ozdobą żarnowca wiosną są kwiaty, a jesienią ciemnozielone pędy. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty pojawiają się bardzo obficie na zeszłorocznych pędach, skupione w kątach liści, na końcach gałązek. Są one motylkowe, miododajne, krótkoogonowe, o żółtym kolorze, w zależności od odmiany mogą przybrać kolor różowy, czerwony, dwubarwny lub pomarańczowy.

Żarnowiec miotlasty, jak sama nazwa wskazuje tworzy rozgałęzione, cienkie, sztywne ciemnozielone kanciaste pędy, które pokryte są licznymi, drobnymi, zielonymi, odwrotnie jajowatymi listkami. U nasady trójlistkowe, a na samych końcach już pojedyncze.

Żarnowiec miotlasty po przekwitnięciu wytwarza owoce. Owoce dojrzewają w sierpniu, są nimi strąki o długości ok. 5 centymetrów, początkowo zielone, jedwabisto owłosione, później czerwono-brunatne, dojrzałe pękają i wysypują nasiona.

Żarnowiec miotlasty świetnie nadaje się do obsadzania stoków i skarp, pięknie prezentuje się na większych skalniakach i wrzosowiskach. Można go sadzić jako luźne żywopłoty, a także solitery. Często spotykany w nasadzeniach zieleni miejskiej oraz parkach, dobrze wygląda w towarzystwie iglaków, roślin wrzosowatych i rododendronów.

Uprawa żarnowca miotlastego

Żarnowiec miotlasty wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego, osłoniętego od silnych wiatrów, może też rosnąć w lekkim półcieniu. Gleba powinna być piaszczysta, żwirowa, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie należy rośliny sadzić na ziemiach wapiennych, ciężkich i podmokłych. Krzew nie lubi przesadzania, należy od początku wybrać mu miejsce docelowe.

Żarnowiec miotlasty dobrze znosi krótkotrwałe susze, jako roślina bobowata ma zdolność wiązania azotu z powietrza. U młodych sadzonek musimy zadbać o stałą wilgotność podłoża. Zabieg pielęgnacyjny w postaci cięcia formującego przeprowadzamy zaraz po kwitnieniu (koniec czerwca-lipiec), usuwamy również przekwitłe kwiatostany, pozbywamy się suchych, uszkodzonych, krzyżujących się pędów, a co kilka lat należy krzew odmłodzić, wycinając tuż przy ziemi wszystkie stare pędy.

Żarnowiec miotlasty nie wymaga specjalnego nawożenia, możemy przy okazji cięcia zasilić go dobrze przerobionym kompostem. Jest to krzew nie do końca mrozoodporny, na czas zimowy należy zabezpieczyć roślinę okrywając go np. stroiszem.

Żarnowca miotlastego najlepiej rozmnażać za pomocą półzdrewniałych sadzonek pędowych, które pobierane są latem, gatunki można rozmnażać z nasion. Do gruntu sadzimy wiosną lub jesienią.

Skip to content