Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Zielistka sternberga / Zielistka czubiasta

Zielistka sternberga / Zielistka czubiasta

Chlorophytum comosum

Wysokość do 45 cm
Kwitnienie III, IV, V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępy
Kategorie
Zielistka Sternberga

Chlorophytum comosum, autor: David J. Stang, commons.wikimedia.org

Zielistka Sternberga vel Zielistka czubiasta (Chlorophytum comosum) jest rośliną z rodziny szparagowatych. Jej ojczyzną jest Afryka Południowa, ale jest pospolicie uprawiana na całym świecie, gdy jest to możliwe w ogrodach a gdy klimat jest zbyt surowy, to tak jak w Polsce, uprawia się ją jako pokojową roślinę ozdobną. 

Należy do tych roślin, które najłatwiej się uprawia. Ma niewielkie wymagania, może rosnąć w miejscu słonecznym jak i całkowicie zacienionym (wówczas białe paski na liściach bledną i mogą zanikać). Dorasta do 45 cm wysokości i średnicy, ma wąskie liście, które mają około 50 cm długości, są jasnozielone i ozdobione na środku białym paskiem albo odwrotnie. Łodygi są długie, łukowato zwisające a na nich wyrastają niezwykle dekoracyjne nowe zielistki, dzięki którym można roślinę szybko rozmnożyć. Na końcach łodyg pojawiają się białe, niepozorne kwiatuszki. Mają 6 wąskich płatków, 6 pręcików i słupek z długą szyjką. Roślina wytwarza rozłogi oraz bulwy korzeniowe. 

Uprawa zielistki Sternberga

Zielistka Sternberga dobrze się czuje w mieszkaniu w zasadzie w każdym miejscu. Oczywiście tam, gdzie otrzyma więcej światła będzie się prezentowała bardziej okazale. Do życia wystarczy jej zwykła ziemia kwiatowa i umiarkowane podlewanie. Przesadza się ją dopiero wówczas, gdy korzenie zaczynają już przerastać poprzez otwory w doniczce. To roślina dla zapominalskich, gdy ją długo nie polewać wypuści jeszcze więcej rozłogów i pędów. Dobrze jest ją od czasu do czasu zrosić wodną mgiełką, oprócz dostarczenia wilgoci zmyje się kurz, który chętnie osiada na liściach. Po kilku latach najczęściej się wyradza i traci atrakcyjny wygląd, dobrze jest ją więc zamienić na jedną z rosnących na zwisających pędach gotowych sadzonek. 

Zielistka Sternberga ślicznie prezentuje się zwisając z kwietnika. Latem może rosnąć na balkonie (byle nie w pełnym słońcu). Ślicznie prezentuje się na obrzeżach oczek wodnych, wówczas należy ją traktować jako roślinę jednoroczną. Idealnie nadaje się do upraw hydroponicznych.

Skip to content