Encyklopedia roślin Krzewy Złotokap Waterera ‘Vossii’

Złotokap Waterera ‘Vossii’

Laburnum ×watereri Vossii

Wysokość ok. 7 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
Złotokap Waterera ‘Vossii’

Laburnum ×watereri Vossii, autor: AnemoneProjectors, Wikipedia CC BY-SA 2.0

Złotokap Waterera ‘Vossii’ (Laburnum ×watereri Vossii) to niewielkie drzewo lub wysoki, ozdobny krzew o wzniesionym, rozłożystym pokroju. Dorasta do 3-4 metrów wysokości i 2-6 metrów szerokości (rozmiary zależą od cięcia rośliny). Maksymalny rozmiar osiąga dopiero po 20-50 latach. Jest to krzew długowieczny. Złotokap Waterera ‘Vossii’ pięknie prezentuje się na dużych przestrzeniach, polecany do dużych ogrodów i parków

Niezwykle efektowną cechą złotokapu są piękne kwiaty w złoto żółtym kolorze, o motylkowym kształcie, zebrane w zwisające grona, o długości do 50 centymetrów. Kwitnie od maja do czerwca.

Uprawa złotokapu Waterera ‘Vossii’

Złotokap Waterera ‘Vossii’ najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Potrzebuje stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Najlepiej rozmnażać go przez szczepienie, ponieważ wyhodowane z nasion rzadko są aż tak efektowne. Roślinę możemy przycinać po kwitnieniu, czyli pod koniec czerwca. Aby zwiększyć bujność złotokapu można w kwietniu użyć nawozu wieloskładnikowego do krzewów kwitnących z dużą ilością fosforu i potasu. Złotokap Waterera ‘Vossii’ jest krzewem trujący, zawiera cytozynę. Owocem rośliny są około 5-centymetrowe, płaskie, suche strąki w których znajdują się czarne nasiona, dojrzewające w październiku, zdobiące złotokap do wiosny.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!