Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Złotokap Waterera – uprawa i pielęgnacja

Złotokap Waterera – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Złotokap Waterera (Laburnum ×watereri) jest rośliną należącą do rodziny bobowatych. Do Złotokapów należą dwa gatunki: Złotokap alpejski (Laburnum alpinum) oraz Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides) i z pomieszania obydwu powstał właśnie Złotokap Waterera. Jest to roślina niezwykła. Uprawiana na łukowatej konstrukcji stworzy gęsto porośnięty tunel z całym mnóstwem zwisających, kwiatowych, złocistych gron. Efekt po kilku latach od posadzenia jest powalający. W Polsce Złotokap jest dość popularną rośliną ozdobną, zdarza się już, że dziczejącą.

Złotokap Waterera jest rośliną trującą. Toksyczne są zwłaszcza jego nasiona.

Jak wygląda złotokap Waterera

Złotokap Waterera należy do tych najpiękniejszych, zwłaszcza powszechnie i najczęściej uprawiana jako roślina ozdobna jego odmiana 'Vossii’. Pnąc się po łukach, pergolach czy murach zachwyca w trakcie kwitnienia żółto-złotymi kwiatostanami osiągającymi długość nawet 50 cm. Złotokap Waterera może być również uprawiany jako soliter w formie drzewka lub krzewu.

Złotokap Waterera

Złotokap Waterera, źródło: depositphotos.com

Roślina rośnie dość wolno dorastając do maksymalnie 6 metrów wysokości. Po pięciu latach można się spodziewać, że drzewko osiągnie 1,5 metra wysokości. Pięknie kwitnie, ale u nas dość rzadko owocuje. Pojawiają się wtedy w miejscu kwiatostanów płaskie strąki wypełnione nasionami.

Liście złotokapu ją trzylistkowe, umiejscowione na długim ogonku. Mają jasnozieloną barwę i nie są jakość szczególnie dekoracyjne. Przed zimą opadają.

Uprawa złotokapu Waterera

Złotokap Waterera jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o zasobność podłoża. Sadzić go należy w żyznej glebie, najlepiej próchniczej, która utrzymuje wilgoć. Odczyn powinien być zasadowy do lekko kwaśnego. Im więcej słońca, tylko bujniej będzie kwitnąć, posadzony w cieniu może nie zakwitnąć wcale. Choć lubi podłoże stale umiarkowanie wilgotne, to roślina radzi sobie również w okresach bezdeszczowych.

Jeśli młoda sadzonka była uprawiana w donicy, to sadzić ją można przez cały okres wegetacyjny, z tą uwagą, że roślina musi być systematycznie podlewana, zwłaszcza w upalne lato. Gdy kupujemy drzewko z nagim korzeniem, najlepszą porą sadzenia jest wiosna i wczesna jesień.

Sadzenie złotokapu Waterera

Dołek dla złotokapu powinien być sporo większy niż jego bryłą korzeniowa. Jeśli ziemia jest gliniasta, należy wymieszać ją z piaskiem i kompostem (1:1:1), jeśli piaszczysta i jałowa, to cały dołek trzeba wypełnić kupioną uniwersalną, żyzną ziemią wymieszaną z kompostem. Zanim posadzimy roślinę, do dołka nalewamy sporo wody. Następnie nieco przygotowanej wcześniej ziemi.

Złotokap Waterera, autor: Salix

Złotokap Waterera, autor: Salix, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Wkładamy drzewko tak, by korzenie ułożyły się płasko na dnie. Wsypujemy nieco ziemi, dociskamy a drzewko unosimy nieco do góry. I tak sukcesywnie powtarzamy tę czynność aż zasypiemy roślinę do tego miejsca, do kórtego wcześniej sięgała ziemia. Dzięki systematycznemu unoszeniu drzewka do góry jego korzenie się wyprostują i znikną spomiędzy nich poduszki powietrzne. Gdy skończymy robimy wokół mini fosę i obficie podlewamy. Gdy woda wsiąknie ściółkujemy podłoże wokół drzewka korą lub zrębkami i znów podlewamy. Ściółkowanie podłoża poprawia walory estetyczne terenu, ale przede wszystkim na dłużej zatrzymuje wodę w podłożu, chroni przed nadmiernym zachwaszczeniem, zimą chroni korzenie młodych roślin przez przemarznięciem, a rozkładając się dostarcza z czasem próchnicy.

Złotokap potrzebuje podpory, dlatego albo sadzimy go obok jakiegoś stelaża czy pergoli, albo wbijamy obok choćby bambusowy palik. Roślinę, w zależności od jej wysokości, przywiązujemy do podpory przynajmniej w dwóch miejscach.

Złotokap jest w pełni mrozoodporny, zabezpieczać przez mrozami należy tych młode rośliny. 

Rozmnażanie złotokapu Waterera

Złotokap Waterera – okulizacja

Złotokap Waterera – okulizacja, autor: User Chrizz on sv.wikipedia, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Złotokap Waterera – okulizacja

Złotokap Waterera – okulizacja, źródło: depositphotos.com

Złotokap Waterera można rozmnożyć przez okulizację. Szczepi się oczko na podkładce złotokapu pospolitego. Jest to dość proste dla wprawionego już ogrodnika, choć dla początkującego okulizacja może wydawać się czarną magią.

Zarówno zdjęcie jak i rysunek dobrze to pokazują. Na korze podkładki wykonuje się nacięcia w kształcie litery 'T’, delikatnie rozsuwa się korę i wciska w to miejsce oczko pobrane ze złotokapu Waterera. Następnie odchylone poły kory należy dobrze docisnąć i obwiązać np. przezroczystą folią spożywczą lub rafią ogrodniczą. Rozmnażanie w tej formie najlepiej jest przeprowadzać latem.

Pielęgnacja złotokapu Waterera

Jak już wspominaliśmy młoda roślina potrzebuje regularnego podlewania. Roślina kilkuletnia dobrze już sobie radzi bez nawadniania i nawet nieźle znosi nawet krótkie okresy suszy.

Złotokap Waterera potrzebuje żyznej ziemi by pięknie kwitnąć, więc każdej wiosny powinien zostać zasilony nawozem długodziałającym, jeśli chcemy zrobić to raz, albo systematycznie co 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących do końca czerwca.

Złotokapu się nie przycina. Natomiast wczesną wiosną usuwa się pędy chore, połamane, przemrożone i słabe.

Odmiany złotokapu Waterera

W Polsce uprawiana jest tylko jedna odmiana złotokapu Waterera, w mianowicie odmiana 'Vossii’. Nic dziwnego, jest bowiem najpiękniejsza. Poniżej kilka słów o jej uprawie.

Złotokap Waterera 'Vossii’

Złotokap Waterera 'Vossii’ (Laburnum ×watereri 'Vossii’) to niewielkie drzewo lub wysoki, ozdobny krzew o wzniesionym, rozłożystym pokroju. Dorasta do 3-4 metrów wysokości i 2-6 metrów szerokości (rozmiary zależą od cięcia rośliny). Maksymalny rozmiar osiąga dopiero po 20-50 latach. Jest to krzew długowieczny. 'Vossii’ pięknie prezentuje się na dużych przestrzeniach, polecany do dużych ogrodów i parków.

Niezwykle efektowną cechą złotokapu są piękne kwiaty w złoto żółtym kolorze, o motylkowym kształcie, zebrane w zwisające grona, o długości do 50 centymetrów. Kwitnie od maja do czerwca.

Złotokap Waterera ‘Vossii’

Złotokap Waterera ‘Vossii’, autor: AnemoneProjectors, Wikipedia CC BY-SA 2.0

Uprawa złotokapu Waterera 'Vossii’

Złotokap Waterera 'Vossii’ najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Potrzebuje stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Najlepiej rozmnażać go przez szczepienie, ponieważ wyhodowane z nasion rzadko są aż tak efektowne. Roślinę możemy przycinać po kwitnieniu, czyli pod koniec czerwca. Aby zwiększyć bujność złotokapu można w kwietniu użyć nawozu wieloskładnikowego do krzewów kwitnących z dużą ilością fosforu i potasu. Odmiana 'Vossii’ jest krzewem trujący, zawiera cytozynę. Owocem rośliny są około 5-centymetrowe, płaskie, suche strąki w których znajdują się czarne nasiona, dojrzewające w październiku, zdobiące złotokap do wiosny.

Fot. główna: Salix, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz