Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Zwartnica

Zwartnica

Hippeastrum

Wysokość od 30 do 60 cm
Kwitnienie I, II, III, IV
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Zwartnica

Hippeastrum, autor: Jim Evans, commons.wikimedia.org

Zwartnica (Hippeastrum) inaczej nazywana hipeastrum jest byliną cebulową, która należy do rodziny amarylkowatych, gdzie oprócz niej jest ok. 70 innych gatunków. W naturze spotkać ją można w Meksyku, Boliwii, Peru i Argentynie. W Polsce jest bardzo popularną roślina uprawianą w domach. 

Hipeastrum wytwarza dość duże i grube cebule, o średnicy nawet powyżej 25 cm. Jednocześnie z liśćmi, które mają równowąski kształt wypuszcza sięgający od 30 do 60 cm pęd kwiatowy, który jest gruby a jednocześnie pusty w środku. Na szczycie pojawiają się piękne, duże, dzwonkowate kwiaty w liczbie od 2 do 6 sztuk. Barwa kwiatów może być biała, różowa i czerwona. Często bywają one również dwubarwne. 

Cała roślina jest trująca. Jednak nie dotykana i nie spożywana nie stanowi zagrożenia. Gdyby jednak ktoś zjadł cebulę, może się to objawić bardzo silnym zatruciem organizmu. Trzeba przed nią chronić zarówno dzieci jak i zwierzęta. 

Uprawa zwartnicy

Zwartnica nie jest rośliną łatwą w uprawie i trzeba spełnić kilka warunków by cieszyć się pięknem kwiatów. 

Cebule powinno się zakupić jesienią i od razu wsadzić do pojemników z lekkim, żyznym podłożem a te umieścić w ciepłym i ciemnym pomieszczeniu. Przez pierwszy okres podlewanie powinno być bardzo symboliczne. Po 7-8 tygodniach z cebuli powinien wyłonić się wierzchołek pędu kwiatowego, przenosimy ją wówczas do ciepłego i jasnego pomieszczenia i zaczynamy regularne podlewanie. Najlepiej do podstawka. Jeszcze zanim zwartnica zakwitnie powinno się ją zasilać nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. 

Gdy roślina przekwitnie czekamy aż uschną liście, usuwamy je wówczas a doniczkę przenosimy do chłodnego pomieszczenia, przestajemy nawozić i znów oszczędnie podlewamy. Od października do grudnia powinna ona odpoczywać w chłodnym (10-12°C) i ciemnym pomieszczeniu. W grudniu cebulę wyjmujemy, oczyszczamy, przy okazji możemy rozmnożyć, jeśli pojawiły się cebule przybyszowe. Ponownie wkładamy do doniczki i rozpoczynamy pielęgnację.

Skip to content