Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Zwartnica

Zwartnica

Hippeastrum

Wysokość 30-60 cm
Kwitnienie I-IV
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Zwartnica

Zwartnica, autor: Jim Evans, commons.wikimedia.org

Zwartnica (Hippeastrum) inaczej nazywana hipeastrum jest byliną cebulową, która należy do rodziny amarylkowatych, gdzie oprócz niej jest ok. 70 innych gatunków. W naturze spotkać ją można w Meksyku, Boliwii, Peru i Argentynie. W Polsce jest bardzo popularną roślina uprawianą w domach. 

Hipeastrum wytwarza dość duże i grube cebule, o średnicy nawet powyżej 25 cm. Jednocześnie z liśćmi, które mają równowąski kształt wypuszcza sięgający od 30 do 60 cm pęd kwiatowy, który jest gruby a jednocześnie pusty w środku. Na szczycie pojawiają się piękne, duże, dzwonkowate kwiaty w liczbie od 2 do 6 sztuk. Barwa kwiatów może być biała, różowa i czerwona. Często bywają one również dwubarwne. 

Cała roślina jest trująca. Jednak nie dotykana i nie spożywana nie stanowi zagrożenia. Gdyby jednak ktoś zjadł cebulę, może się to objawić bardzo silnym zatruciem organizmu. Trzeba przed nią chronić zarówno dzieci jak i zwierzęta. 

Uprawa zwartnicy

Zwartnica nie jest rośliną łatwą w uprawie i trzeba spełnić kilka warunków by cieszyć się pięknem kwiatów. 

Cebule powinno się zakupić jesienią i od razu wsadzić do pojemników z lekkim, żyznym podłożem a te umieścić w ciepłym i ciemnym pomieszczeniu. Przez pierwszy okres podlewanie powinno być bardzo symboliczne. Po 7-8 tygodniach z cebuli powinien wyłonić się wierzchołek pędu kwiatowego, przenosimy ją wówczas do ciepłego i jasnego pomieszczenia i zaczynamy regularne podlewanie. Najlepiej do podstawka. Jeszcze zanim zwartnica zakwitnie powinno się ją zasilać nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. 

Gdy roślina przekwitnie czekamy aż uschną liście, usuwamy je wówczas a doniczkę przenosimy do chłodnego pomieszczenia, przestajemy nawozić i znów oszczędnie podlewamy. Od października do grudnia powinna ona odpoczywać w chłodnym (10-12°C) i ciemnym pomieszczeniu. W grudniu cebulę wyjmujemy, oczyszczamy, przy okazji możemy rozmnożyć, jeśli pojawiły się cebule przybyszowe. Ponownie wkładamy do doniczki i rozpoczynamy pielęgnację.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!