Encyklopedia roślin Krzewy Żylistek szorstki ‘Candidissima’

Żylistek szorstki ‘Candidissima’

Deutzia scabra Candidissima

Wysokość 2-3 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Żylistek szorstki

Deutzia scabra Candidissima, autor: Wzwz; Wikipedia CC0

Żylistek szorstki ‘Candidissima’ (Deutzia scabra Candidissima) to piękny, liściasty krzew o śnieżnobiałych kwiatach, zebranych w smukłe kwiatostany, o wyprostowanym, krzaczastym pokroju. Roślina zakwita obficie na przełomie czerwca i lipca. Żylistek szorstki ‘Candidissima’ posiada ciemnozielone, szorstko owłosione liście, o długości dochodzącej do 8 centymetrów. Roślina dorasta do 2-3 metrów wysokości i niewiele mniejszej szerokości. Pędy żylistka szorstkiego są grube, sztywne i wyprostowane, pokryte łuszczącą się korą.

Uprawa żylistka szorstkiego ‘Candidissima’

Najlepsza dla żylistka szorstkiego jest gleba piaszczysto-gliniasta, o dużej zawartości próchnicy. Rośnie dobrze na każdej glebie, pod warunkiem, że nie jest zbyt podmokła i zbyt sucha. Najlepsze miejsca dla żylistka szorstkiego to stanowiska osłonięte, słoneczne lub półcieniste. Żylistek szorstki ‘Candidissima’ nie jest w pełni mrozoodporny. Warto zabezpieczyć roślinę w okresie zimy, usypując kopiec z ziemi lub z liści. Najlepszym momentem na sadzenie krzewu jest późna jesień.

Żylistek szorstki ‘Candidissima’ polecany jest do nasadzeń dużych ogrodów, parków czy na żywopłoty. Jest to przepiękna ozdoba dla naszych ogródków przydomowych, jak również do mieszanych kompozycji. Po przekwitnięciu krzewu można zastosować cięcie prześwietlające, polega na wycięciu części najstarszych pędów. 

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!